İşten atılan maden işçileri yine Soma sokaklarındaydı!

Manisa’nın Soma ilçesindeki madenlerde çalışan işçiler, geçtiğimiz hafta hiçbir gerekçe belirtilmeden işten çıkarılmıştı. 4 Aralık Dünya Madenciler Günü'nde DİSK'e bağlı Dev Maden-Sen'de buluşarak Türkiye Kömür İşletmesi binasına yürüyüş yapan işçiler ardından basın açıklaması gerçekleştirdi. Yürüyüş sırasında ‘’TKİ uyuma işçine sahip çık”, “Madenler kamulaştırılsın”, “Taşeron çalışmak yasaklansın”, “İşçilerin birliği sermayeyi yenecek’’ gibi sloganlar atan işçilere Soma halkının desteği de büyüktü.

Çevredeki bölgelerdeki maden ocaklarından da gelen işçiler, çalışma koşulları ve iş güvencesi açısından Soma katliamının hiçbir şeyi değiştirmediğini belirtti. Yürüyüşün ardından kitle adına basın açıklamasını okuyan Dev Maden-Sen Ege Bölge Temsilcisi Hacay Yılmaz,  Ankara’da TBMM’ye ilettikleri talepleri bir kez daha tekrarladı:

* Hiçbir gerekçe gösterilmeden işten atılan 2831 işçi işe geri alınsın!

* Soma kömürleri Eynez ocağının yanı sıra kapalı olan Atabacası ve Işıklar ocağının da belirsizliği giderilsin!

* Bu ocaklarda tespit edilen eksikler acilen giderilsin ve güvenli biçimde üretime sokulsun! 

* Taşeron, hizmet alımı ve rödevans kaldırılılsın

* Tüm maden ocakları TKİ'nin sorumluluğuna alınsın!

Basın açıklamasının ardından Yılmaz, DİSK’in geçen günlerde aldığı karar üzerine 10 Aralık günü Başkanlar Kurulu toplantısının Soma’da yapılacak olmasının, Soma maden işçilerinin sorunlarına karşı duyarlılığın bir ifadesi olduğunu belirtti.

Eylem sırasında Devrimci İşçi Partisi de işten çıkarmaların ardından Soma maden havzasında doğan acil duruma ilişkin tutumunu ifade eden ve 2 Aralık gününden beri Soma’da maden işçileri arasındaki çalışmada dağıtılan bildirileriyle işçilere seslendi. 2 Aralık günü sitemizde “Tek çözüm: işçi denetiminde kamulaştırma!” başlığı ile yayınlanan yazının tam metnini okumak için tıklayınız.