İşten atılan işçiler Beşiktaş Belediyesi önünde eyleme başladı

Taşeron işçilere kadro sözü veren AKP’nin 695-696 sayılı KHK ile getirdiği taşeron düzenlemesi ile işçilere sözlü yazılı sınav ve güvenlik soruşturması şartı ile karşı karşıya bıraktı. Düzenleme kapsamındaki binlerce işçi bu yüzden işsiz kaldı.  

Benzer bir şekilde sözlü yazılı sınav sürecini geçerek kadro almayı bekleyen Beşiktaş Belediyesi’nde çalışan taşeron işçiler güvenlik soruşturması bahane edilerek işten atıldı. Geçtiğimiz hafta bir anda işlerine son verilen 30’u aşkın işçi belediye önünde eyleme başladı. 5 Nisan Perşembe gününden bu yana her gün belediye önünde oturma eylemi gerçekleştiren işçiler işe iade taleplerini iletecekleri bir muhatap bile bulamadıklarını belirtiyor. Ataşehir ve Şişli belediyelerinde de benzer bir süreç yaşandığını, işçilerin kararlı duruşunun belediyeleri geri adım attırdığını, işçilerin işe döndüğünü belirten Beşiktaş Belediyesi işçileri atılan tüm işçilerin işe iadeleri gerçekleşene kadar eylemlerine devam edeceklerini ifade ettiler. Ayrıca güvenlik soruşturması devam eden faklı departmanlardan 170’i aşkın taşeron işçi olduğu ve benzer bahanelerle işten atmaların devam edebileceği de verilen bilgiler arasında.

Üyesi oldukları Genel-İş sendikasını aktif bir mücadele yürütmeye, mesai harcadıkları işçi arkadaşlarını da duyarlı olmaya çağıran direnişteki işçiler işten atmaların devam etmemesi için birlikte mücadele etmenin gerekliliğini vurguladı.