İstanbul’da kamu hizmetleri durdu emekçiler alana çıktı

23 Mayıs günü İstanbul’da kamu hizmetleri durdu. Toplu İş Sözleşmesi’nde önerilen %3,5+4 zam oranının sefalet ücreti anlamına geldiğini, diğer sosyal haklar konusunda da hiçbir ilerleme olmayacağını gören kamu emekçileri bugün üretimden gelen güçlerini kullandılar.

KESK, Türkiye Kamu-Sen ve bazı yerlerde de Memur-Sen’e bağlı üyelerin greve katılması, İstanbul’da hastane ve okul gibi birçok işyerinde hizmetlerin tamamen durmasını sağladı. Demiryollarındaki emekçiler de greve yüksek oranda katılım sağladılar.

Alanlara binlerce emekçiyle çıkan ise KESK oldu. İstanbul’un her yerinde greve katılan KESK’li kamu emekçilerinin bir kısmı Sirkeci’den, bir kısmı ise Çapa’dan Beyazıt Meydanı’na doğru yürüyüşe geçti. Yürüyüş boyunca “Zafer Direnen Emekçinin Olacak!”, “AKP Zammını Al Başına Çal!”, “Kurtuluş Yok Tek Başına, Ya Hep Beraber Ya Hiçbirimiz!” sloganları atıldı. Binlerce emekçinin Beyazıt Meydanı’nda, kapısında “Bu İş Yerinde Grev Vardır” pankartının asılı olduğu İstanbul Üniversitesi önünde toplanmasının ardından miting başladı. KESK Genel Başkanı Lami Özgen’in de konuşma yaptığı miting, müziklerle ve halaylarla sona erdi.