İstanbul'da Gerçek Gazetesi'nin Ocak sayısı toplantısı yapıldı

Geleneksel Gerçek Gazetesi okur toplantısı 19 Ocak Pazar günü gerçekleştirildi. Bir önceki sayı toplantısında, “Sınıfa 50 sayıdır Gerçeklerle sesleniyoruz” denmiş, sınıfın devrimci sesini büyütme çağrısı yapılmıştı. Toplantımıza geçmeden önce kahvaltımızı hep beraber yaptık. Kahvaltıdan sonra sunum ve tartışma kısmına geçildi.

Yapılan sunumda, Gerçek Gazetesi’nin ve Devrimci Marksizm dergisinin 2011 yılından itibaren hükümet-cemaat kavgasına dikkat çektiği ve bunun ileride farklı saflaşmalara gebe olan bir kavga olduğunun belirtildiği vurgulandı. Eski sayılardan yapılan alıntılarda bugünün nasıl doğru bir şekilde öngörüldüğü paylaşıldı. Gerçek Gazetesi’nin uzun bir süredir Türkiye solunu ve Kürt hareketini halk isyanının ateşini büyütmeye çağırdığını, seçim hesapları yerine tüm gücümüzü devlet krizine ve sallanan AKP hükümetini devirmeye harcamamız gerektiği vurgulandı. Tayyip Erdoğan’ın seçimleri bir can simidi gibi gördüğünün, onunla aynı mantıktan hareketle seçimlere bakılmaması gerektiğinin, asıl bakılması gereken tarafın sokak ve halk isyanı olduğunun altı çizildi.

Sunumun ardından sıra tartışmaya geldi. Söz alan konuşmacılar farklı güncel politik meseleler üzerine konuşmalar yaptılar. İstanbul Üniversitesi'nden eğitim emekçisi bir dostumuz, İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Hastanesi’nde işten atılan taşeron işçilere destek vermek için herkesi Perşembe günü saat 12’de Hastane önüne çağırdı.

Tartışma bölümünden sonra, topluca Hrant Dink eylemine geçildi.