İstanbul 1 Mayıs'ı: Taksim'in Tahrir olmaması için polis terörü!

İstanbul, sermayenin işçi sınıfına saldırısının polis teröründe cisimleştiği bir 1 Mayıs yaşadı.

Sabahın erken saatlerinde Beşiktaş’ta toplanan Devrimci İşçi Partililer “Taksim Tahrir Olacak”, pankartını açarak diğer sosyalist gruplarla birlikte 1 Mayıs Taksim yasağının karşısına dikildi. Gaz bombalarına ve TOMA’ların sıktığı tazyikli sulara “Taksim Tahrir olacak, İşçiler kazanacak”, “işçilerin birliği sermayeyi yenecek”, “zafere kadar sürekli devrim”, “Kürtlerle barış, ABD’yle, emperyalizmle, AKP’yle, sermayeyle savaş”, “yaşasın 1 Mayıs-biji 1 gulan” sloganlarıyla cevap verildi. Bir yoldaşımızın başına gaz bombası isabet etti. Hastaneye kaldırılan yoldaşımızın başına dikiş atıldı.

Beşiktaş iskelede toplanması izin verilen Türk-İş üyesi sendikalar meydana ulaşmaya çalıştı. Deri-İş ve Hava-İş ise Barbaros Bulvarı üzerinde eyleme katıldılar. İskele meydanına ulaşmaya çalışan gruplara müdahale edilmesine sessiz kalan Türk-İş bürokratlarının bu tutumu başta TÜMTİS üyesi işçiler olmak üzere birçok işçinin tepkisine neden oldu. Ardından İskele meydanında Türk-İş bürokratları basın açıklaması yaparak 1 Mayıs’tan ayrıldılar.

Beşiktaş’ta toplanmaya çalışan gruplardan KESK de zaman zaman polisin gazlı sulu saldırılarına maruz kaldı. Beşiktaş içindeki gruplarla da birleşmeye çalışan KESK, Beşiktaş Meydanı’nda bir açıklama yaptı. Açıklama bittikten sonra CHP’nin kitlenin dağılması yönündeki anonslarına eşlik eden polis saldırısıyla KESK kitlesi de dağıtıldı.

DİSK, 1 Mayıs için Şişli’de toplandı. Saat 9:30 sıralarında sağanak şeklinde gaz bombaları kitlenin üzerine yağmaya başladı. Çekilmek zorunda kalan kitle DİSK binasına girmeye çalıştı fakat binanın giriş çıkışı da gaz bombası sağanağı altındaydı. İlk saldırıda başına gaz bombası isabet eden Enerji-Sen başkanı yaralandı. Binaya girebilenler de gazdan nasiplenmeye devam ettiler çünkü bombalar girişe de atılmaya devam etti. Bu arada bina dışında kalan gruplara yönelik gaz ve tazyikli su müdahalesi devam etti.

Devrimci İşçi Partisi başından beri 1 Mayıs’ta devletin Taksim yasağının arka planında Taksim’in Tahrir olmasının engellenmesi olduğunu söyledi. Günün sonunda haber bültenlerinde Faruk Çelik boy gösteriyor, inşaat gerekçesinin hikâye olduğunu resmen kendi ağzıyla söylüyordu. Faruk Çelik, belediye başkanlarının, valilerin başbakandan talimat aldığını bundan sonra İstanbul’da ve başka illerde de şehir merkezinin dışındaki alanlara izin vereceklerini açıkladı. Ama işçiler, emekçiler 1 Mayıs’ı nerede kutlayacaklarına bugün olduğu gibi bundan sonra da kendileri karar vereceklerdir. 

Taksim Tahrir olacak, işçiler kazanacak!