İsmi Güven olsa da patrona güvenme!

Genel merkezi İstanbul Karaköy'de olan Cankurtaran Holding'e bağlı Güven Elektrik'in, Bomanti'den Çorlu'ya taşınma kararının ardından, toplu sözleşme yapılmasından hemen sonra sebep gösterilmeden işten çıkartılan DİSK'e bağlı Birleşik Metal-iş üyesi 265 işçi, 22 gündür direnişte.

DİSK Birleşik Metal-iş'e üye olan ve Güven Elektrik fabrikasında çalışan 265 işçi, 1 Mayıs'ta toplu sözleşme tarihinin  dolması sebebiyle, patronlarla tekrar anlaşıp, sözleşmelerini yenilediler. Ancak bundan önce, beyaz eşya üretimi yapan fabrikanın Şişli Bomonti'den Tekirdağ'a bağlı Çorlu'ya taşınacağını ve tüm işçilerin de burada yapılan anlaşmalar gereği eski koşullar ile çalıştırılacağı kendilerine söylendi. Sendika yetkilileri, yapılan toplu sözleşme sonrasındaki günlerde patron ile görüşmek isteyince, yetkili kimseyi bulamadılar ve fabrikanın iflas sebebiyle kapatıldığını öğrendiler.

Bu durum üzerine Cankurtaran Holding'in Karaköy'deki merkezine giderek basın açıklaması yapan işçiler, tazminatlarını alana kadar direnceklerini bildirdiler. Yapılan basın açıklaması sonrası, çalıştıkları fabrikaya dönen işçiler, fabrikalarının her katının başka firmalara kiraya verildiğini öğrendiler. Sendikadan  alınan bilgiye göre, Çorlu'ya daha önce belirtildiği gibi  taşınan fabrika , orada işe alınan yeni işçilerle montajlama işlemi yapıyor, ancak patronlar halen ortada yok. Yani, iflas yok, kandırmaca var! Bu durum karşısında, sadece hukuki mücadele ile sonuca varılamayacağını düşünen sendikalı işçiler   haklarını alana kadar her gün 08.00 ile 18.00 saatleri arasında çadırlarındaki direnişlerini sürdüreceklerini bildirdiler.