İşçiler, İstanbul'da kahvaltıda buluştular

DİP İstanbul İl Örgütü, Okmeydanı'nda kahvaltı düzenledi. Sınıf sofrasını kuran devrimciler, kahvaltıdan sonra Gerçek Gazetesinin Mart sayısını tartıştılar.

İstanbul'da gelenekselleşen aylık kahvaltı ve gazete toplantılarımızdan birini daha yaptık. Sınıfın sofrasına diz kırdıktan sonra bir yoldaşımız, gazetemizin yeni sayısını özetleyen bir sunum yaptı. Öcalan ile müzakereler ve Kürt sorunu gündemlerinin ağırlıklı tartışıldığı toplantıda, "barış ve siyasi çözüm için işçi sınıfı insiyatifi" ortaya kondu. AKP'den TÜSİAD'a CHP'den Gülen cemaatine dek burjuvazinin her kanadının Kürt sorunuyla ilgili konuştuğunu, bir tek işçi sınıfının kendi sözünü söylemediği ifade edildi.

Yoldaşımızın sunumunda sonra mücadeleci işçiler söz aldılar. Daiyang SK direnişinden bir işçi arkadaşımız, direnişin gidişatı ve sendikanın son dönemdeki tutumu hakkında bilgi verdi. Tekstil işçileri, işyerlerinde patrona karşı verdikleri irili ufaklı mücadelelerden örnekler verdiler.

Lüleburgaz'daki Sendikal Güç Birliği mitingi hakkında konuşmalar yapıldı. Metal işçisi bir yoldaşımız miting hakkında görüşlerini paylaştı. Mitingin, Trakya'da yapılan nadir kitlesel mitinglerden biri olmasına rağmen kitlelerin, sendika başkanlarının uzun konuşmalarından sıkıldıklarını ve alanı erken terk ettikleri vurgulandı. Kıbrıs'lı bir yoldaşımız, gerek kuzeyde gerekse güneyde yaşanan kitle hareketleri hakkında bir konuşma yaptı.

Son olarak, Dünya Sosyal Forumu için Tunus'a gidecek olan DİP heyeti, çalışmaları hakkında bilgi verdi.

Sabah 11'de başlayan toplantımız, canlı tartışmalardan sonra sona erdi.