İşçi düşmanı konferans iptal edildi!

Maslak Sheraton Otel'de yapılması planlanan "İşten çıkarma stratejileri" konulu konferans emekçilerin baskısı sonucu iptal edildi.

Çalışma Bakanlığı'nın da desteklediği, buram buram işçi düşmanlığı kokan "işten çıkartma stratejileri" isimli konferansı protesto etmek için DİSK üyeleri İTÜ Maslak önünde toplandılar. Yolun karşısındaki Sheraton oteline geçen, DİSK üyeleri, bir basın açıklaması ile işçi düşmanı konferansı protesto ettiler.

DİSK Genel sekreteri Arzu Çerkezoğlu açıklamada, SGK'nın ortak olduğu düzeneklerle işçilerin sendika hakkı gasp edilmişken, İŞKUR girdi çıktı oyunlarına alet edilirken "elinden bir şey gelmediğini" iddia eden bakanlık, konu işverenler lehine beyin cimnastiği yapmaya geldiğinde en yetkili bürokratları ile patronlar için çözümler aradığını AKP hükümeti işverenlerin bu işçi düşmanlığını çalışma hayatında güvencesizliği, esnek çalışmayı ve taşeron sistemi yaygınlaştıracak yasal düzenlemelerle, kıdem tazminatını ortadan kaldırmayı hedefleyen yeni saldırı programları ile sürdürmeyi hedeflediğini söyledi. Meclis'e getirilmesi planlanan taşeron yasasının bunun en son örneği olduğunu vurgulayan Çerkezoğlu, herkesi 1 Mayıs'ta Taksim'e çağırarak konuşmasını sonlandırdı.

Direnişçi Yurtiçi Kargo ve Bosch işçileri de eyleme katıldılar.