Hak yiyenin muhallebisi yenmez

AKP İstanbul Belediye Başkanı Kadir Topbaş'ın sahibi olduğu Saray Muhallebicisi'nde yaşanan işçi kıyımına karşı Osmanbey Saray Muhallebicisi'nde bir eylem düzenlendi. Saray Muhallebicisi'nde, günde 15 saate varan kölece çalışma koşullarına karşı geldikleri için 14 işçi işten atılmıştı.

DİSK Devrimci Turizm işçileri sendikasına üye olan Saray işçileri ve destekçileri, 13.30'da DİSK Genel Merkez önünde toplandılar. Saray Muhallebicisi Osmanbey şubesine kadar yürüyüş yapan işçiler, "Saray işçisi yalnız değildir, güvenceli iş güvenceli gelecek, zafer direnen emekçinin olacak, Topbaş elini cebimizden çek, hak yiyenin muhallebisi yenmez" sloganlarını attılar.

Osmanbey şubesi önünde açıklamalar yapıldı. İşten atılan 3 işçi birer konuşma yaptılar. İşçiler, günde 14-15 saat varan çalışma saatlerine karşı isyan ettiklerini ardından hiç bir hakları verilmeden kapıya konduklarını söylediler. Saray'da herşeyin parayla olduğunu, yakınınız ölse bile para kesildiğini ifade eden işçiler, her hafta başka bir Saray Muhallebicisi önünde olacaklarını vurguladılar.

İşçilerin ardından sözü Dev Turizm İş uzmanı Kamil Kartal aldı. Kartal'dan sonra basın açıklaması okundu. Basın açıklamasını, Dev Turizm İş İstanbul temsilcisi Ali Karabudak okudu. Karabudak,  AKP dönemi ile birlikte haksız kazançlar ile zenginleşen sermaye sınıfının esasında bizlerin alın teri, emeği ve gözyaşı üzerinden büyüdüğünü ve hesap soracaklarını söyledi.

Karabudak açıklamasına şöyle devam etti:

"Buradan kul hakkı yemediklerini, işçinin alınteri kurumadan emeğinin hakkını verdiklerini iddia edenlere de sesleniyoruz: Saray işçisinin günde 15 saat döktüğü alınteri değil mi? Saray işçisine reva gördüğünüz üç kuruş onların emeğinin gerçek karşılığı mı?Kadir Topbaş ve Saray Muhallebicisi işverenleri, karşılığını vermeden saatlerce emeğini aldığınız bu insanlar sizin köleniz mi ki, hiçbir yasal haklarını vermeden kapının önüne koyuyorsunuz? Devrimci Turizm İş olarak Saray işçilerinin haklı mücadelelerinin takipçisi olacağız."