GEA Klima işçilerinin hukuk zaferi

Gebze Organize Sanayi’deki GEA klima işçilerinin 8 aydır süren direnişinde mahkeme sendikal sebeplerle işten atılan işçilerin işe iadesine ve patron tarafından işçilere 16 maaşlık kötü niyet tazminatı ödenmesine hükmetti.

GEA Klima patronu Birleşik Metal-İş sendikasının örgütlenmesini kırmak için geçtiğimiz yılın haziran ayında önce 7 bir ay sonra da 12 işçiyi işten çıkarmıştı. İşçilerin bu çıkarmalara karşı mücadeleyi yükseltmesine yasadışı bir lokavt ilan ederek ve kalan işçileri de işten çıkartarak karşılık veren GEA patronu en son olarak fabrikayı kapatma kararı almıştı.

GEA direnişi boyunca jandarma ve polis baskısı eksik olmamış direnişi kıramayan patron işi fedailerine işçi temsilcilerini kaçırma emri vermeye kadar vardırmıştı. Ne var ki işçiler tüm bu saldırıları boşa çıkardılar. En son olarak da 27 Şubat günü görülen davada patronun haksızlığı, lokavtın yasadışı olduğu ve işçilerin sendikal nedenlerle işten atıldıkları tescil edildi. GEA işçilerinin açtığı dava 3 ayrı mahkemede görülüyor. 27 Şubat’taki mahkeme kararın diğerlerine de emsal oluşturacağı ve tüm işçilerin davalarını kazanacağı öngörülüyor. Ancak patron fabrikayı kapatmakta direnirse o zaman işçiler işe dönemeyecek ama tazminatlarını alabilecekler.

Mücadelenin emeklisi olmaz

Mahkemenin ardından Birleşik Metal İş Gebze Şubesi’nde görüştüğümüz GEA işyeri baş temsilcisi Ali Şengül başarılarını mücadelece ısrarcı olmalarına ve sabretmelerine bağlıyor. Mücadelelerinin deride, tekstilde, metalde direnen diğer işçiler için bir emsal olduğunu söyleyen Şengül’e göre direnişlerinin büyük sınıf mücadelesinin bir parçası olarak görülmesi gerekiyor. GEA işçilerinden deneyimi ve pratiğiyle işçilere büyük bir güven verdiğini öğrendiğimiz Ali Şengül’ün son sözleri tüm mücadeleci işçiler için ders niteliğinde: “Mücadelenin tatili, emeklisi olmaz!”

Sosyal diyalog değil sınıf mücadelesi

GEA işçilerinden Onur Şıvka da sınıf mücadeleci genç bir işçi olarak öne çıkanlardan. Görüşmemizde Onur’un Avrupa İşyeri Konseyleri’nde işçi temsilcisi olduğunu öğreniyoruz. Avrupa İşyeri Konseyleri, Avrupa Birliği çatısı altında oluşturulmuş olan patron ve işçi temsilcilerini bir araya getiren bir sosyal diyalog ortamı. Ne var ki bu diyalogun GEA işçilerinin sendikal nedenlerle işten çıkarılmaya başlanmasıyla kesildiğini öğreniyoruz. Avrupa İşyeri Konseyi’nin bir üyesi olarak Onur Şıvka’nın işten çıkarılmasına Konsey hiçbir şekilde oralı olmuyor. Türkiye’ye gelip de patrona bir soru bile sormuyor. Ama önemli değil… Zira Onur Şıvka ve arkadaşları çoktan sosyal diyalog yerine sosyal mücadelenin yolunu seçmiş durumda. Haklarını da bu yolla aldılar zaten. Onur, hayata sınıfın gözlüğüyle bakmayı öğrendik, mücadelenin bedelini ödedik ama hakkımızı almanın yolu buydu diyor. Onur Şıvka’nın tüm işçilere çok önemli bir de mesajı var. “İşe iade davasını kazanmalarına rağmen iş yasası patrona işe geri almak ya da tazminat ödemek olarak iki seçenek sunuyor, bu yüzden işçi düşmanı maddeler içeren bu yasanın değişmesi için tüm işçi sınıfının birlikte mücadeleyi yükseltmesi gerekiyor.”