Enerji-Sen’e Tes-İş bürokratlarının saldırısı protesto edildi

Enerji üretim ve dağıtımında özellikle taşeron işçileri örgütleyerek adını duyuran Enerji-Sen’in, Maraş Elbistan termik santralindeki örgütlenme çalışmalarına Tes-İş ve polis, işbirliği içinde saldırırken yaşananlar Taksim Meydanı’ndaki bir basın açıklamasıyla protesto edildi.

26 Mart günü örgütlenme faaliyetleri için termik santralde bulunan Enerji-Sen Genel Başkanı Kamil Kartal ve arkadaşlarına Tes-İş’in yöneticileri fiili saldırıda bulundu. Kavga sırasında silah çekerek gözdağı vermeye çalışan Tes-İş’lilerin yardımına polis de koştu ve Enerji-Sen Genel Başkanı kısa bir süre göz altına alındı.

Elbistan termik santralinde şu anda Tes-İş örgütlü bulunuyor. Ancak Tes-İş’in örgütlü olduğu diğer işyerleri gibi Elbistan’da da işçiler sendikanın hak ve menfaatlerini korumamasından şikayetçi ve bu yüzden Enerji-Sen’e geçmek istiyorlar.

DİP militanlarının da destek verdiği Taksim’deki basın açıklamasında DİSK Genel Başkan yardımcısı Ali Rıza Küçükosmanoğlu’nun yanı sıra, Dev Maden-İş, Dev-Sağlık İş, Limter-İş sendikalarının yöneticileri de konuşmalar yaparak Enerji-Sen’le dayanışma içinde olduklarını gösterdiler. Açıklamada ayrıca Adana’da Toroslar elektrik dağıtımda örgütlenen taşeron işçilere yapılan polis saldırısı da protesto edildi.