Emekçiler İzmir'de yolsuzluğa karşı yürüdü

27 Şubat günü saat 16:30'da "meydanlara iniyoruz" çağrısını yapan DİSK, KESK, TMMOB İzmir Basmane meydanında bir eylem düzenledi. Binlerce emekçinin katıldığı eyleme siyasi parti ve kurumlarla birlikte Devrimci İşçi Partisi İzmir İl Örgütü de "İsyanımız Sandığınızdan Büyük, Para Babalarının #hepsigitsin" pankartıyla katıldı. Yürüyüş saat 17:00'de başladı.

Konak Eski Sümerbank önüne doğru yürüyen binlerce işçi ve emekçi "Her yer rüşvet her yer yolsuzluk, hırsızlardan hesabı emekçiler soracak, hepimiz Ali'yiz öldürmekle bitmeyiz, katil polis hesap verecek" şeklinde sloganlar attılar. Son iki gündür İzmir'de yolsuzluk ve hükümet karşıtı protestolarda polis şiddeti yaşanıyordu. Sendikaların çağrısıyla yapılan bu yürüyüşe çevik kuvvetin de yoğun katılmasından dolayı, sloganlar da polis üzerine yoğunlaştı.

"Emekçiye değil hırsızlara barikat" da atılan sloganlar arasındaydı. Devrimci İşçi Partisi korteji, yalnızca AKP'ye yüklenen sloganlar yerine, diğer siyasi kurumlardan farklı olarak yolsuzluğun ve rüşvetin bu düzende ve her düzen partisinde yaşanmakta olduğuna dikkat çekti. DİP kortejinden "AKP yetmez hepsi gitsin, Ne AKP ne CHP kurtuluş birlikte mücadelede, taşeroncuların hepsi gitsin" sloganları yoğun şekilde atıldı. Sloganlar olumlu tepki almasa da büyük şaşkınlık yarattı.

Ayrıca taleplerinin yerine getirilmesi ve taşeronun kaldırılması için fabrikayı işgal eden Greif işçilerine destek olmak için "Greif işçisi yalnız değildir, İşgal-grev-direniş" sloganları da atıldı. Eylem basın açıklamasının ardından sona erdi.