Dünya Emekçi Kadınlar Günü THY’de direnen emekçi kadınlarla kutlandı

284 gündür devam eden THY direnişinin kadın işçileri bu gün 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar günü için toplandılar. 284 gündür giydikleri grev önlüklerinin yanında bu gün tüm kadın işçilerin boyunlarında mor şallar, ellerinde kırmızı karanfiller vardı.

Etkinlik saat 12.00'da dış hatlar geliş terminalinde başladı. TÜMTİS’li kadınlar, direnişteki DHL işçisi kadınlar, Hey Tekstil işçisi kadınlar, Sendikal Güç Birliği Platformundan kadınlar THY işçisi kadınları 8 Mart'ta da yalnız bırakmayarak sınıf dayanışmasının en güzel örneğini sergilediler.

Bu gün Dünya Emekçi Kadınlar Günü olmasına rağmen ne yazık ki ilk sözü Süleyman Çelebi aldı. Sermayenin partilerinin kadın mücadelesindeki asıl yeri ve iki yüzlülüğü etkinlikte gözlerden kaçmadı. Hep birlikte halaylar çekip slogan atan emekçi kadınların arasına gir(e)meyen, bulundukları köşeden etkinliğe destek veriyormuş izlenimi yaratmaya çalışan CHP’li kadınlar, Süleyman Çelebi ve Bakırköy ilçe başkanı Sait Yücel'e THY işçisi bir 'kadın emekçi' çay servisi yaptı.

Etkinlikte 'Kadına Yönelik şiddete son!', 'AKP elini bedenimden çek!', 'Kadınlar evde, işte, direnişte!', 'İş, ekmek yoksa barışta yok!', 'THY işçisi yalnız değildir!','Yaşasın kadın dayanışması!' sloganları atıldı.

'Grevsiz toplu sözleşme, toplu sözleşmesiz sendika olmaz' diyen THY işçileri, 1857 yılının 8 Mart'ında New York'lu kadın işçiler gibi direnişin yolunu işaret ettiklerini, taşeron kabusu ve geçirilen torba yasalarla yapılan hak gasplarının en büyük mağdurlarının kadınlar olduklarını belirttiler. Kadın kimliği nedeniyle iş yerlerinde, sokakta, evde uğranılan muamelelere son verilmesi gerektiğini belirterek ve her kadının güvenceli iş, güvenli yaşam hakkına sahip olması gerektiği vurguladılar.

Eşit işe eşit ücret, sekiz saatlik iş günü talebiyle greve giderek çalıştıkları fabrikayı işgal eden ve polis müdahalesi sonucu yaşamını yitiren 128 kadın işçi ve kadın mücadelesi uğrunda can veren tüm kadınlar için saygı duruşu yapıldı. Zonguldak'ta, Novamed'de, Tekel'de direnmiş olan kadınlara selam gönderildi ve onlardan alınan mücadele bayrağının şimdi THY işçisi kadınlar tarafından taşındığı belirtildi.

Etkinlik dayanışma için orada bulunan tüm emekçi kadınların davul zurna eşliğinde çektiği halaylarla sona erdi.