DİSK Başkanlar Kurulu Soma’da

Manisa'nın Soma ilçesinde toplanan  DİSK Başkanlar Kurulu,  toplantının ardından bir basın açıklaması gerçekleştirdi. Başkanlar Kurulu adına basın metnini okuyan DİSK Genel Başkanı Kani Beko toplantının Soma'da yapılmasının,  işten çıkartılan 2831 işçinin durumuna ve 7 ay önce yaşanan is cinayetine dikkat çekmek olduğunu dile getirdi. Açıklamada ölmeyen maden işçisinin açlıkla terbiye edildiğini söyleyen Beko,  “Açlık ve ölüm fıtrat değil, çözüm var demeye geldik” dedi.  

Çözümleri sıralayan Kani Beko çözümün;
* Madenlerin TKİ tarafından işletilmesinden, 
* Taşeron hizmet alımı ve rödovansın kaldırılması,
* İşten atılan maden işçileri de dâhil bütün işçilerin TKİ işçisi olmasından geçtiğini söyledi. 

Resmi açıklamalara göre iş cinayetinin nedenlerinden en büyüğü “Taşeron ve alt işverenlik uygulaması ve üretim zorlaması”' dedi.  

Faturanın her zamanki gibi işçiye kesilmek istendiğini söyleyen Beko, “Bürokratlar, şirket yetkilileri ve bakanlıktan kimse yargılanmazken,  kalan sağları ise işten atıyorlar.  Bu nasıl ahlak, nasıl düzen, nasıl insanlık?” dedi.

Basın açıklaması bittikten sonra sorulan soruları yanıtlayan DİSK yetkilileri TBMM’nin kendilerine söz vermesine rağmen hiç bir sözün tutulmadığını,  tutulmasının takipçisi olacaklarını dile getirdi. Son sözü alan Kani Beko, işten atılan işçilerin de, hâlâçalışmakta olan Soma işçisinin de mücadelesinin  yanında olduklarını ve olacaklarını belirtti