DİSK 46. Yılını grevci ve direnişçi işçilerle kutladı

DİSK kuruluşunu 46. Yılını olması gerektiği gibi grevci ve direnişçi işçilerle birlikte Çorlu Cumhuriyet Meydanı’nda kutladı.

DİSK’e bağlı sendikaların ve grevci Daiyang SK işçileri (Birleşik Metal-İş) ile direnişteki Yurtiçi Kargo (Nakliyat-İş) ve Taral Makine işçilerinin (Birleşik Metal-İş) oluşturdukları kortejle Çorlu Cumhuriyet Meydanı’na doğru yürüyüşe geçildi. Bu meydan son haftalarda Daiyang SK işçilerinin açlık grevi ve direniş çadırlarına da ev sahipliği yapıyordu. İşçilerin coşkulu direniş sloganlarıyla meydana girişi ve grevci işçilerle buluşması moral ve güç verici oldu.

DİSK Genel Başkanı Erol Ekici yaptığı konuşmada DİSK’in 46 yıllık mücadele geçmişini bundan sonra kazanılacak zaferlerin bir teminatı olduğunu savundu. Çorlu meydanı kazanmak için kararlıca direnen işçilerle doluydu. Özellikle grevdeki Daiyang SK işçileri ve direnişteki Taral Makine işçileri Erol Ekici’nin konuşmasının ardından alanda kaldılar ve Birleşik Metal İş sendikası Genel Başkanı Adnan Serdaroğlu son gelişmeleri değerlendiren bir konuşma yaptı. Bu konuşmada anayasa ve yasalarla güvence altına alınan sendikalaşma ve grev haklarının fiilen patronlar tarafından ayaklar altına alındığı ve bunun hükümetin desteğiyle gerçekleştiği vurgulandı. Serdaroğlu, eğer Daiyang SK işçilerinin hakları verilmez, grev süresince işten atılan işçiler geri alınmaz ve patronun yasadışı işçi çalıştırma ve üretim faaliyetleri durdurulmazsa Çorlu Meydanı’nda yeni çadırların kurulacağını ve dönüşümlü olarak devam eden açlık grevlerinin tüm grevci işçilerin katılımıyla süreceğini söyledi.

Eylem, işçilerin “direne direne kazanacağız!” sloganlarıyla ve son durum değerlendirmelerini yapmak için sendika binasına geçmeleriyle sona erdi.