Direnişteki THY işçilerinden Kadıköy'de basın açıklaması

Direnişlerini sürdüren THY işçileri, 17 Kasım 2012 Cumartesi günü Kadıköy İskele Meydanı'nda bir basın açıklaması yaptılar.

175 gündür direnişlerini sürdürmekte olan THY işçileri, Taksim'deki THY bürosunun kapatılması nedeniyle, Cumartesi günleri bu büronun önünde yaptıkları oturma eylemlerini, her hafta Cumartesi günü 14.00 – 15.00 arasında İstanbul'un ayrı bir meydanına taşıma kararı aldılar. Bu bağlamda geçtiğimiz Cumartesi günü ilk eylem Kadıköy İskele Meydanı'nda yapıldı. Petrol İş Gebze Şubesi ile İstanbul 1 nolu şubesinden gelen işçilerin de destek verdiği eylem, Petrol İş Genel Başkanı Mustafa Öztaşkın'ın konuşması ile başladı. Öztaşkın konuşmasında, kısa bir zaman önce meclisten geçen sendikalar yasasına onay veren ve ayrıca THY direnişine sahip çıkmayan Türk İş yönetimini eleştirdi. Bu yasaya karşı çıkmanın gerekliliğine vurgu yapan Öztaşkın, işçi sınıfının bu yasayı çöpe atacağını belirtti.

Öztaşkın'ın ardından bir THY işçisi basın açıklamasını okudu. Açıklamada, hükümetin ve THY'nin Uluslar arası alanda daha fazla baskıya maruz kalmaması için ellerine ve yüzlerine bulaştırdıkları bu yanlıştan dönmeleri çağrısı yapıldı. Yine basın açıklamasında işçi sınıfının 50 yıllık kazanımlarının hükümet tarafından geri alınmaya çalışıldığı ve buna karşı işçi sınıfının yeniden bir Saraçhane mitingi düzenlemesi ihtiyacına vurgu yapıldı. Saat 15.00'a kadar süren eylem, halaylar ve şarkılar eşliğinde sona erdi. Eyleme Devrimci İşçi Partisi'nin yanı sıra TKP, ve AKADER de destek verdi.