Direnişin 201. Gününde THY İşçilerinden Eylem

THY İşçileri, direnişlerinin 201. gününü geride bıraktılar.

 

Hava-iş sendikasında örgütlü bulunan THY işçileri, her hafta Cumartesi günü saat 14.00 – 15.00'da gerçekleştirdikleri eylemlerini, bir süredir İstanbul'un farklı meydanlarına taşımakta. Direnişin 201. günü, yani 15 Aralık 2012 tarihinde işçilerin eylem alanı bu sefer Zeytinburnu hükümet konağı önü oldu.

Eylemin başlangıcında, Hava-iş Genel Başkanı Atilay Ayçin bir konuşma yaparak, grev hakkını aldıkları gibi, direnişlerini sürdürerek işe geri döneceklerini belirtti. THY yönetiminin işçileri geri almaması halinde, Ocak ayından itibaren başlayacak olan TİS görüşmelerinde THY'nin çok zorlanacağının altını çizen Ayçin, AKP'nin Hava-iş'e karşı, Hak-iş bünyesinde bir sendika oluşturmakta olduğunu söyledi.

Ayçin'in ardından bir THY işçisi tarafından basın açıklaması okundu. Açıklamada, işine son verilen THY işçilerinin işe iade için açtıkları davaları kazanmaya başladıkları, hukuki süreç yavaş işlese de direnişteki işçilerin haklılığının kanıtlandığı vurgulandı ve işçilerin direnişe devam edeceği belirtildi. Eylem, sloganlar ve ardından hep beraber çekilen halaylarla sona erdi.