DİP’ten THY grevine destek ziyareti

Burjuva medyasının ambargosuna, THY yönetiminin türlü dalaverelerine rağmen Hava İş sendikasında örgütlü THY işçilerinin grevi artan sayıda işçinin katılımıyla sürüyor. Devrimci İşçi Partisi olarak, 305 işçinin işten atılması ile başlayan 300 günü aşkın süredir devam eden mücadelelerinde her zaman THY işçilerinin yanında olduk. 18 Mayıs Cumartesi günü de THY Genel Müdürlük binası önündeki grev alanına bir ziyaret gerçekleştirdik.

Ziyaretimiz sırasında genel başkanımız Sungur Savran, grev alanında bulunan yüzlerce işçiye hitap eden bir konuşma yaptı. “İşçiler masaya yumruğunu vuracak!” sloganı ile başlayan konuşmasında Sungur yoldaş, Hava İş sendikasının Türkiye’de sınıf mücadelesine son otuz yılda damga vurduğunu, THY işçilerinin sendikalarıyla gurur duyması gerektiğini belirtti. THY işçisinin aslında sadece THY yönetimine karşı değil, aslında Recep Tayyip Erdoğan’a karşı mücadele ettiğini belirten Sungur yoldaş, bazılarının AKP’yi 12 Eylül ile hesaplaşan bir parti olarak göstermeye çalıştığını, oysa Erdoğan’ın da 12 Eylül darbecileri gibi grev çadırını yasakladığını, 12 Eylül’ü bitirenin ise DİSK’in kapalı olduğu, KESK’in henüz kurulmadığı bir dönemde Türk İş’in tabanından 1 milyon işçinin Ankara’ya yürüyüşü olduğunu, THY işçisinin grevinin de işte böyle bir kalkışmanın ilk işaretlerinden olduğunu, bunu metal sektörünün ve diğer sektörlerin izleyeceğini söyledi.

Biz oradayken Sendikal Güçbirliği Platformu toplantısından gelen Hava İş genel başkanı Atilay Ayçin ise, THY yönetiminin kendilerine sunduğu ahlaksız teklifleri geri çevirdiklerini, THY yönetiminin ise grevi engellemek için her türlü hukuksuzluğa başvurduğunu, ancak her şeye rağmen grevin başarıya ulaşacağını, kendilerine yönelik kitle örgütlerinden ve işçiler arasından desteğin de artmakta olduğunu söyledi.

Grev alanında görüştüğümüz işçi arkadaşlarımız ise, burjuva medyasının ambargosunu kıracak bir biçimde var olan tüm araçları kullanarak grevin duyurulması gerektiğini belirttiler.

Devrimci İşçi Partisi Genel Başkanı Sungur Savran'ın konuşmasını izlemek için tıklayınız