DİP grevdeki Adana Amylum işçilerini ziyaret etti

DİP Adana örgütü üyeleri, grevde üçüncü haftalarına giren Adana Organize Sanayi Bölgesi'ndeki Amylum Nişasta fabrikasında çalışan Tek Gıda-İş sendikası üyesi işçileri grev çadırında ziyaret ederek destek ve dayanışma duygularını iletti.

Ziyaret sırasında nöbette bulunan işçilerden Kadir Uğurlu;  beş aydır süren toplu iş sözleşmesi görüşmelerinde anlaşmazlık çıkmasının ardından grev kararı aldıklarını, fabrikada 140 kadrolu, 30 da taşeron işçisi çalıştığını, yıllardır Adana vergi rekortmenleri sıralamasında dereceye giren patronun zam vermemek için son derece katı ve saldırgan bir tutum sergilediğini ifade etti.

Bir diğer işçi Mehmet Halil Kangal ise; nişasta, şeker ve kristal olmak üzere üç ürünün üretildiği fabrikanın, üretimde ve kârlılıkta sektörde sadece Türkiye’de değil, dünyada sıralamaya girmesine rağmen 5 yıldır enflasyonun altında zam aldıklarını söyledi. Bunun yanında patronun sağlıklı bir servis hizmeti dahi vermediğini, işçilerin vardiya giriş ve çıkışlarında ciddi sorunlar yaşadığını, engelli kadrosundan çalışan arkadaşlarının bile işe gelmek ve evine ulaşmak için, servis güzergâhı düzenlenmediği için kilometrelerce yol yürümek zorunda kaldığını belirtti.  Amylum firması

DİP olarak bizler de bu grevin hem sanayi bölgesi Adana için hem de Tekel sürecinden beri görece uyanış içinde olan işçi sınıfı için çok önemli olduğunu, işçi dostlarımızla sonuna kadar beraber olacağımızı, grevin Adana ve ülke gündeminde yer alması için elimizden geleni yapacağımızı aktardık.

İşçi kardeşlerimizle yaptığımız sohbet sırasında onlara destek ziyaretinde bulunan Pepsi Cola çalışanlarının da katıldığı, Tekel’den bugüne kadarki süreci ve genel olarak işçi mücadelelerine ve işçilerin nezdinde halkların kardeşliğinin ne kadar elzem olduğuna ilişkin uzun bir sohbet yaptık.  Özellikle sendikaların ve sendikacıların tavrının ne denli önemli ve hassa olduğuna Tekel örneğinden yola çıkarak dikkat çekmeye çalıştık.

Şimdilik patronlar cephesinde sessizliğin hâkim olduğunu, asıl tavırlarının ise ilerleyen günlerde ellerindeki stoklar bitince belli olacağını söyleyen işçilerle hem DİP olarak hem de farklı siyasi parti ve çevrelerle birlik halinde dayanışmayı yükseltme sözü vererek ayrıldık.