Deva işçilerinin mücadelesi kararlılıkla sürüyor

Mücadelelerine kararlılıkla devam eden Deva işçileri son olarak 9 Eylül günü Deva Holding’in Halkalı’da bulunan holding binasının önünde bir basın açıklaması düzenlediler. 

Tekirdağ Çerkezköy'de bulunan Deva Holding işçileri sendikal bir mücadele başlatmış ve öncü işçiler asılsız bahaneler gösterilerek işten atılmıştı. Atılan işçiler fabrika önünde çadır kurarak direnişe geçmişti. Her geçen gün sendikalı olduğu için işçilerin iş hakkı feshedilmeye devam ediyor. Bugün sendikalaştığı için işten atılan işçilerin sayısı 24 oldu. 24 işçiden üç tanesi daha altı ayını doldurmamış, iki işçi de sendikaya üye olmak üzere oldukları için işten atılmıştır.

Yönetim çeşitli baskı yöntemleri deneyerek işçilerin direnişini ve içerideki örgütlenmeyi kırmaya çalışıyor. Çalışan işçiler devamlı olarak direnişte olan işçi arkadaşlarını destek amaçlı eylemler yapıyor. İçerideki işçiler alkışlar eşliğinde arkadaşlarıyla konuşmaya gelmiş ve yönetim karşı saldırı olarak branda ile fabrika etrafını kapatmaya çalışmıştı. Daha sonrasında direnişe destek amaçlı içeride  "yemek bırakma" eylemi gerçekleştirildi. 
Fabrikada konuştuğumuz işçiler içerideki örgütlenmenin son hızıyla devam ettiğini, atılan işçiler geri alınana kadar ve sendika kabul edilene kadar direnişe devam edeceklerini, mücadeleden vazgeçmeyeceklerini ifade ediyorlar.

Mücadelelerine kararlılıkla devam eden Deva işçileri son olarak 9 Eylül günü Deva Holding’in Halkalı’da bulunan holding binasının önünde bir basın açıklaması düzenlediler. Yapılan açıklamada patronun, fabrika hakkında dedikodu yapmak, performans düşüklüğü gibi gerekçe ve yalanlarla işçileri işten attığını, içeride çalışmaya devam eden işçileri de gruplar halinde ya da bazen teker teker çağırarak işten atmakla tehdit ettiği belirtildi.  Bazısı 10 yıl, bazısı 16 yıl hatta 28 yıldır çalışan işçiler için ileri sürülen bu gerekçeler, Deva patronunun işçilere karşı işlediği suça kılıf bulma çabasından başka birşey değildir! Deva işçileri, Deva patronunun, artık işçilere saldırmaktan ve işçilerin neredeyse tamamı sendikada örgütlü olduğu halde sendikayı tanımama tavrından vazgeçmesi gerektiğini ve önümüzdeki dönemde fiili eylemleri giderek arttıracaklarını söylüyor.

Deva işçilerinin örgütlü olduğu Petrol-İş Sendikası bir yandan da hem açtıkları işe iade davalarıyla hukuki yolları zorlamaya hem de uluslararası dayanışma için başlattıkları girişimlere devam ediyor.