Davutpaşa katliamının beşinci yılı: Sorumlular belli, adalet istiyoruz

5 yıl önce İstanbul Davutpaşa'da 21 işçiye mezar olan yerde adalet talebiyle bir anma yapıldı. Davutpaşa'da hayatını kaybeden işçilerin aileleri ve yakınları tarafından düzenlenen anmada 5 yıldır failleri belli olan katliamın sorumlularının cezalandırılması istendi.

Davutpaşa'da 5 yıl önce katliamın meydana geldiği atölyeye yakın bir yerde toplanan işçi yakınları ve destekçileri "Davutpaşa'yı unutmadık, unutturmayacağız" pankartını açtılar. Katliamın meydana geldiği atölyeye doğru yürüyen aileler, "Sorumlular belli adalet istiyoruz", "Kaza değil cinayet" sloganlarını attılar.

 

Patlamanın meydana geldiği yerde aileler adına bir basın açıklaması okundu. Basın açıklamasını patlamada eşini kaybeden İdris Çabuk okudu. Çabuk, 5 yıldır adalet aradıklarını belirtirken geçen beş yıldaki hukuki süreç ve adalet mücadelesi hakkında bilgi verdi. Denetimsizliği, bahaneleri, başkan yardımcısı olarak neye imza attığını bilmemeyi gördüklerini söyleyen Çabuk tüm bunlara rağmen adalet arayışından vazgeçmediklerini belirtti. Geçen 5 yıl boyunca her iş cinayetinde, Kozlu'da, Ostim ve İvedik'te, Tuzla'da hayatını kaybeden bütün işçilerin acısını kalplerinde hissettiklerini vurgulayan Çabuk, 'Çaresi yok bütün sorumlular yargılanacak' diye açıklamayı bitirdi.

Çabuk'tan sonra patlamada yakınını kaybeden Adnan Sarı söz aldı. Sarı, tüm olumsuzluklara rağmen gururlu olduklarını söyledi. Defalarca şimdiki İçişleri Bakanı, eski İstanbul Emniyet Müdürü Muammer Güler'e çağrı yaptıklarını ama çağrılarının cevap bulmadığını söyledi. Sarı'dan sonra sözü ÖDP Genel Başkanı Alper Taş aldı. Taş, Davutpaşa yakınlarının mücadele ve çabasının tüm İstanbul'un güvenliği adına olduğunu belirtti. Tüm İstanbullular adına ailelere teşekkür eden Taş, 'bu sesler duyulsaydı, 5 yıl içinde işçi cinayetleriyle karşı karşıya kalmazdık' diye konuştu. Paracı sermaye düzeninin denetimsizlik ve güvencesiz çalışma olduğunu sözlerine ekledi.

Saat 11.00'de başlayan anma, patlamanın olduğu yerde yapılan basın açıklaması ve konuşmalar ile sona erdi. Ardından aileler, Taksim Galatasaray Lisesi'ne geçtiler. Saat 13.00'de Galatasaray Lisesi önünde de bir anma daha yapıldı.

Davutpaşa'nın üzerinden 5 yıl geçmesine rağmen sorumluları hala cezalandırılmış değildir. İşçilerin emeği üzerinden geçinen kapitalistler, daha fazla kar yapmak adına işçileri kuralsız, güvencesiz, sağlıksız ortamlarda kölece çalıştırmaktadırlar. Davutpaşa, bunun en açık örneğidir. Bu 5 yıl içerisinde onlarca yeni Davutpaşalar meydana gelmiştir. Yeni iş cinayetlerinin olmaması, ancak ücretli kölelik düzeninin toptan imhası ve onun yerine işçilerin üretim araçları üzerinde denetim ve yönetim organlarını kurmasıyla mümkün olabilir.