Daiyang işçisi serbest bölgeyi bastı: Kore'den grev kırıcı ithal eden patrona suçüstü!

Daiyang işçileri Çorlu’da bulunan Avrupa Serbest Bölgesi’ni (ASB) bu sabah 2 saat boyunca araç trafiğine kapattı. ASB’de basın açıklaması yapmak isteyen işçilere polis gaz bombası ve coplarla saldırdı. Polis saldırısı Sonucu, 5 işçi yaralandı, 2 işçi hastaneye kaldırıldı. Uzun süren mücadelelerin ardından patronun yasadışı grev kırıcıları tutanakla tespit ettirildi.

Güney Koreli Daiyang Metal fabrikasında 14 Kasım’dan beri grevde olan Birleşik Metal-İş üyesi işçiler, patronun Güney Kore’den gelen kaçak işçilere işbaşı yaptırmasını protesto etmek ve basın açıklaması yapmak için toplandılar. Böyle bir çalışmanın yasadışı olduğunu belirten işçiler, polis saldırısına “yasa dışı davranan biz değil, işverendir, vergi vermeyen de Daiyang patronudur. Onu korumayın!” diyerek tepki gösterdi.

İşçi temsilcisinin de katıldığı teftiş sırasında kaçak işçi çalıştıran işletme suçüstü yakalandı ve kaçak çalışma tutanaklara geçti. Patron uzun süredir fabrikada çalışan kapsam dışı personelin çalıştığı bölgelerden dışarı adım atmasına dahi izin vermiyor, grevci işçilerin makinelerinde yasadışı olarak çalıştırılan grev kırıcıların tespit edilmesini engellemeye çalışıyordu. Grev dolayısıyla düştüğü zor durumdan yasadışı yollarla kurtulmaya çalışan patronu defalarca şikayet eden ancak sonuç alamayan işçiler 15 Ocak günü yaptıkları eylem sayesinde patronun foyasını meydana çıkarmış oldu.

Bu eylemle, fabrika önünde az sayıda işçinin tuttuğu nöbetlerin ancak tüm işçilerin aktif direnişiyle desteklendiğinde sonuç alınabileceği de bir kez daha görülmüş oldu. Polis saldırısına ve yaralı işçiler olmasına rağmen günün bilançosu çıkarıldığında Daiyang işçisi artık daha güçlü ve zafere daha yakın.