Daiyang grevi ile dayanışma

13 Ocak 2013 günü Çorlu Serbest Bölge’de 60 gündür grevde olan, Birleşik Metal-İş üyesi Daiyang-SK işçileriyle dayanışma etkinliğinde buluştuk.

Çorlu Belediyesi önünde “Hoşgeldiniz” yazan dev pankartla karşıladı bizi işçiler. Daha sonra belediye binasındaki tiyatro salonunu Daiyang işçileri ve işçi yakınları coşkulu bir katılımla doldurdular.

Dayanışma etkinliği, açılış konuşmasının ardından sinevizyon gösterimi ile başladı. DİSK ve Birleşik Metal’in tarihini anlatan gösterimin son perdesinde gösterilen Daiyang Metal işçilerinin direnişinden görüntüler, Avrupa Organize Sanayi Bölgesi önündeki eylem ve konuşmaların videoları salonu coşturdu.

Gösterimin ardından Birleşik Metal-İş Genel Başkanı Adnan Serdaroğlu bir konuşma yaptı. Serdaroğlu konuşmasında, anayasal hakkı olmasına rağmen sendikal hak ve özgürlüklerin işçiler tarafından kullanılmaması için devletin elinden gelen tüm zorlukları çıkardığını ama aynı devletin Avrupa Serbest Bölgedeki patronlara türlü türlü olanaklar tanıdığını belirtti. Daiyang-SK’nın uzun süren sendikalaşma mücadelesini ve grev sürecinde yaşanan sıkıntıları detayları ile anlatan Serdaroğlu “bir ülkede 3 yıldır toplusözleşme imzalanamıyorsa o ülkede demokrasiden bahsedilemez” dedi ve 2013 yılının ilk zaferini yaşayan Şişecam işçilerinden sonra ikinci zaferi Daiyang işçilerinin yaşayacağını belirtti.

Adnan Serdaroğlu’nun konuşmasının ardından grevdeki işçiler adına fabrika temsilcisi işçi Ali Rıza Köse konuştu. Gerçekleştirdikleri grevin zorlu sürecini anlatan Ali Rıza; insanca, güvenli çalışma koşulları istediklerini bu yüzden sendikalaştıklarını söyledi. Ali Rıza sendikalı olmayan işçilere de bir gün aynı zorlukları yaşayacaklarını, kendileri nasıl iyi şartlarda çalışmak istiyorsa bir gün sendikalı olmayan diğer işçilerinde isteyeceğini söyleyerek, grevlerinin sadece Daiyang işçilerinin değil tüm Çorlu işçilerinin grevi olduğunu söyledi. Konuşması sık sık alkış ve sloganlarla kesilen fabrika temsilcisi konuşmasını Zonguldak’taki iş cinayetinde yaşamını yitiren işçileri anarak bitirdi.

Son olarak sahneyi Bilkar Tiyatro Topluluğu aldı. Bilgesu Erenus’un yazdığı Nereye Payidar adlı oyunu sergileyen ekip işçiler tarafından beğeniyle izlenildi.

Dayanışma etkinliği Birleşik Metal-İş Sendikası Trakya Şube Başkanının grevdeki işçiler adına tiyatro topluluğuna çiçek vermesiyle sonlandı.

Çıkışta konuşma fırsatı bulduğumuz işçiler, mücadelede kararlı olduklarını morallerinin asla bozulmayacağını belirtti.

Devrimci İşçi Partisi olarak katıldığımız etkinlikte Gerçek Gazetesi ve Metal İşçisinin Sesi Bülteni stantları açıldı.