CHP’nin yeni kent a.ş.’si: buca taşeron işçileri

Buca Belediyesi'nde 25 Kasım 2010 tarihinde işten atılan Batıgül Tunç’a destek veren 6 işçi hemen bir gün sonra işten çıkarıldı. İşten atılma sebepleri sendikal haklarını istemek olan taşeron temizlik işçileri, her sene 100'e yakın taşeron işçinin işlerinden atıldıklarını ve bu sene de daha birçok işçinin işten atılacağından bu eyleme başladıklarını ve haklarını alıncaya kadar eylemliklerini sürdüreceklerini söylüyorlar.

CHP’li Buca Belediyesi Başkanı Ercan Tatı’nın işçilere verdiği belediye şirketlerinde istihdam etme sözünün burjuvazinin tipik yalanlarından olduğu ortaya çıkmış ve işçilerin bırakın şirketlerde çalıştırılmayı derhal işten atılmaları, CHP’nin bir burjuva partisi olduğunu tescillemiştir. Daha önce de Kent AŞ örneğinde ve Büyükşehir Belediyesi taşeron işçilerinde olduğu gibi CHP’li Karşıyaka ve Büyükşehir Belediyeleri de yüzlerce işçiyi işten atmış, yüzlerce gün süren direnişler gerçekleştirilmişti.

Gece gündüz belediyenin önünde kalan işçilere DİP Girişimi de büyük destekte bulunuyor, hergün işçilerin yanında direniş alanında işçilerle birlikte yer alıyor. Mücadele alanında direnişçilerle yan yana duran DİP Girişimi militanları 4 Aralık cumartesi akşam saat 19:00’da direniş alanı olan Buca Belediyesi önüne toplu bir ziyaret gerçekleştirdi. Belediye ilerisinde yer alan duraktan kortej oluşturarak yürüyüşe geçen DİP Girişimi militanları “İşten Atmak Yasaklansın”, “Kurtuluş Yok Tek Başına ya Hep Beraber ya Hiç Birimiz”, “Yaşasın Sınıf Dayanışması” ve “Taşeron Çalışma Yasaklansın” sloganlarıyla alana giriş yaptılar. Alana giriş yapıldıktan sonra DİP Girişimi adına söz alan yoldaşımız direnişçi işçileri selamladıktan sonra CHP’nin işçiye bakışında AKP veya diğer patron partilerinden farklı olmadığını, bugün Buca Belediyesi‘nde ve Mersin Akdeniz Çivi işçilerinin direnişinde görüldüğü gibi CHP’nin de işçi düşmanı olduğunun altını çizdi ve işçilerin taşerona karşı, sendikalaşma ve güvenceli iş uğruna yaptıkları mücadelede sonuna kadar birlikte olacaklarını belirtti. Konuşma sonrasında atılan sloganlar ve çekilen halaylar ardından işçilerle sohbetler yapıldı ve Gerçek gazetesinin dağıtımı gerçekleştirildi.