Cem Bialetti’de polis eliyle grev kırıcılığı: TIR'ları çıkardılar ama işçinin kararlılığını kıramadılar!

Cem Bialetti'de polis eliyle grev kırıcılığı

7 Mayıs’ta toplu sözleşme sürecinde anlaşma sağlanamaması üzerine işçilerin greve çıktığı Cem Bialetti fabrikasında patron grevin ilk günlerinden itibaren grevi kırmak için yoğun bir çaba sarf ediyor. Patronun grevin ilk günlerinde fabrika stoğundaki malları dışarıya çıkararak grevi kırma çabalarına işçiler direnerek cevap vermiş ve TIR’ların dışarı çıkmasına müsaade etmemişlerdi. Grevin 11. gününde patron bir kez daha fabrikadaki malları dışarıya çıkarmaya çalıştı, işçiler yine fabrikanın önüne geldiler. Fabrika içinde grev kırıcılık yapan beyaz yaka personeli protesto eden işçiler, kapının önünden çekilmeyerek TIR’ların fabrikadan çıkmasına engel oldular. TIR şoförü grev kırıcılık yapmayı reddederek tırından indi ve işçilere destek oldu.

Fabrikadaki grev kırıcılardan istediği sonucu alamayan patron bu sefer de devletin resmi grev kırıcısına, polise haber verdi ve fabrikanın önüne çok sayıda polis sevk edildi. Emsal Yargıtay kararlarına göre, grev öncesinde üretilen malların fabrikadan çıkarılmasının yasak. Fabrikada grev sonrası üretilen hiçbir mal bulunmamasına rağmen polis, patronun elinde mahkeme kararı olduğunu söyleyerek işçilere müdahale etti ve TIR’ların çıkmasına izin verdi. Ancak tüm bu arbede içinde kimse söz konusu mahkeme kararını görmedi.

Fabrikadaki malların dışarıya çıkmaması grevin kırılmaması için çok önemli bir yere sahip. Bunun farkında olan işçiler ise malların dışarıya çıkmaması için mücadelelerine devam ediyorlar. İşçileri mücadeleden vazgeçirmeye gücü yetmeyen patron ise devleti ve polisi arkasına alarak her türlü hukuksuzluğu yapıp yasaları çiğneyerek grevi kırmaya çalışıyor. Fakat unutulmamalıdır ki sınıf mücadelesinin yasaları hiçbir zaman kanunlara tabi değildir, sınıf mücadelesinin yasaları işçilerin mücadele azmiyle belirlenir. Eğer işçiler o TIR’lar fabrikadan çıkmayacak der ve mücadeleyi kararlılıkla yürütürse ne bilirkişi raporu ne de mahkeme kararları o TIR’ları o fabrikadan çıkarabilir. Birlik sağlanıp mücadeleye kararlılıkla devam edildiği sürece aşılmayacak zorluk yoktur.