Cankurtaran Holding'e bağlı Güven Elektrik işçilerinin direnişi sona erdi

Genel merkezi İstanbul Karaköy'de olan Cankurtaran Holding'e bağlı Güven Elektrik'in, Bomanti'den Çorlu'ya taşınma kararının ardından, toplu sözleşme yapılmasından hemen sonra sebep gösterilmeden işten çıkartılan DİSK'e bağlı Birleşik Metal İş üyesi 265 işçi, kıdem tazminatlarını almak için 35 gündür direniyordu.

Bir türlü şirkette patronu bulamayan işçiler, en sonunda patronun villasının yerini öğrenip , patrona baskın yaptılar. Bunun üzerine, pazarlığa oturmak zorunda kalan patron, bir toplantı ayarlayıp sendika ile anlaşmaya oturdu. Yapılan anlaşma sonucunda kıdem tazminatının ilk taksidini 15 Ekim Pazartesi günü ödeyeceğini belirtti.

Dün (15 Ekim 2012) akşam saatlerinde patron, konuşmuş olduğu gibi kıdem tazminatlarının ilk taksitini ödedi. Ancak , yine de uzun zamandır ödeme yapmayan patrona güvenmeyen işçiler, fabrikayı da teminat olarak almak istediler. Akşam saatleri itibariyle tüm bekleyişler sonuç verdi. Sendika ile örgütlü işçilerin tamamı ilk taksitlerini teminatlarıyla birlikte alıp direniş çadırlarını kaldırdılar. 

Direnişle ilgili olarak önceki süreçler hakkında bilgi almak isteyenler, gazetemizde çıkan yazılara bakabilirler;

http://gercekgazetesi.net/bread/item/1582-ismi-g%C3%BCven-olsa-da-patrona-g%C3%BCvenme

http://gercekgazetesi.net/bread/item/1601-g%C3%BCven-elektrik-i%C5%9F%C3%A7ilerinden-patronun-villas%C4%B1-%C3%B6n%C3%BCnde-eylem