Buga Otis işçileri Pazar tatilinin gasp edilmesine hayır diyor

(09.04.2018) Buga Otis işçileri, çalışma düzenini “kayar vardiya” sistemine geçirmeye çalışan patronlarını protesto etmek için Buga Otis’in İstinye'deki Genel Müdürlüğü önünde eylem yaptılar. Buga Otis, giderlerinin çok arttığını ve bunu Amerikalı patronlarına açıklamakta zorlandıklarını bu sebeple de “kayar vardiya” sistemine geçilmesi gerektiğini işçilere ilettiler. Kayar vardiya sisteminde hafta 7 gün değil 8 gündür. 4 vardiya üzerinde çalışma düzeni oluşur. 8 günün 6 günü mesai 2 gün de tatil yaptırır. Bu sayede Pazar gününün sabit olarak tatil olması ortadan kalkar.

İşçiler ise, şartlarını çok daha kötüleştirecek, sosyal hayatlarını sıfıra indirecek bu uygulamayı kabul etmiyorlar. Tepkilerini Genel Müdürlük önünde eylem yaparak gösteren Bug aOtis işçileri, burada “işçilerin birliği sermayeyi yenecek!” “iş ekmek yoksa barış da yok” sloganlarını attılar. Aynı zamanda işçiler fabrika içinde de tepkilerini göstermeye devam ediyorlar.

Buga Otis işçileri Türk Metal sendikası çatısı altında mücadele ediyor. İşçilerin iradesi eylemi ile eylem başarıya ulaşabilir. İşçinin irade sürmeli ve sürece hakim olmalıdır. Eğer bu olmaz ise her zaman işçiler adına birileri çıkıp patronla anlaşıp ‘’kayan vardiya’’ sistemini kabul edebilir. İşçilerin önünde fren rolü görebilir. Otis işçileri bu güçlü ihtimali her zaman düşünmeli ve sendika üzerindeki denetimlerini de güçlendirmelidir.