BMC İşçileri: Turkcell 20 kat artmış ama bize gelince para yok

Türkiye'nin en büyük otomotiv firmaları arasında yer alan Çukurova Holding'e bağlı BMC'de çalışan işçiler, 2012 yılının Nisan ayından beri  ücretlerini düzenli olarak  alamadıkları gerekçesiyle 31 Ocak tarihinden itibaren 18 gün boyunca iş bırakma eylemi yaptılar. İş bırakma eylemi sırasında fabrikanın önündeki Kemalpaşa yolunu da trafiğe kapatan işçiler, İzmir Bornova'da bulunan fabrikalarının bahçesinde bir basın açıklaması yapıp eylemlerini artık Türkiye'nin dört bir yanına taşıyacaklarını belirttiler.

19 Şubat tarihinde Manisa Organize Sanayi Bölgesi'ne giderek Manisa'nın bir ucundan diğer ucuna kadar yürüdüler. Perşembe günüyani 21 Şubat'ta 1150 işçinin 500'ü İstanbul'a, 650'si ise TBMM'nin önünde direnişi sürdürmek üzere Ankara'ya doğru iki koldan yola çıktı. 

22 Şubat tarihinde Ankara’ya ulaşan işçiler, Celal Bayar Bulvarı’nda otobüslerden inerek Abdi İpekçi Parkı’na bir yürüyüş gerçekleştirdikten sonra, durum değerlendirme toplantısı için sendika genel merkezinde bir araya geldiler. Yine aynı tarihte yürüyüşün diğer kolu İstanbul’a ulaştı ve işçiler, Çukurova Holding önüne giderek eylem yaptılar.

İşçiler, bugün ise (25 Ocak) İstanbul'da Çukurova Holding önünde toplandılar. İşçilere konuşma yapmak için kürsüye gelen Türk Metal Genel Başkanı Pevrul Kavlak "adam gibi adam, işçinin dostu, sendikanın gururu, büyük başkan, liderimiz" şeklinde çağrıldı. Kavlak ise 1 Mart’a kadar yönetime süre verdiklerini maaşlar ödenmezse Çukurova Holding’e bağlı bütün işyerleri önünde eylem yapacaklarını söyledi.

Eyleme Türk İş’e bağlı çeşitli sendika yöneticileri ve üyeleri de katıldı. Direnişteki THY işçileri de metalci sınıf kardeşlerinin yanındaydı.

Kavlak'ın konuşmasının bitmesinden on dakika geçmemişti ki, bir grup işçi holding binasının önünde bulunan Maslak  ve  İkinci Köprü yolunu kesti. Buna karşılık Türk Metal sendikası bürokratları "lütfen zorluk çıkarmayın, polis bize ne diyorsa onu yapın" şeklinde işçileri engellemeye çalıştı. İşçiler ise "on aydır neyi bekliyoruz, ha bugün ha yarın diye tarih veriyorlar ama para vermiyorlar!  Çocuklarımızın yüzüne bakamıyoruz, Turkcell yirmi kat artmış ama bize gelince para yok! Yollarda perişan olduk! Holding'in önünde halay çek çek nereye kadar!" diye tepki gösterdiler.

Ne yapmalı?

İşçiler tarafından plazalarında rahatsız edilen yönetime, bir de Sivil Savunma Müsteşarlığından uyarı geldi. 2009 yılında mayına dayanıklı zırhlı araç ihalesi sonucunda Sivil Savunma Müsteşarlığı ile Çukurova Holding arasında imzalanan sözleşme gereği Aralık 2011'de teslim edilmesi gereken araçlar, firmanın nakit sıkıntısı bahanesiyle Mayıs ayına uzatılmış ve 278 tanesi üretilmişti.Kalan 190 adet Kirpi’nin, Nisan ayına kadar teslim etmesi bekleniyordu fakat Kirpiyi üretenin işçiler olduğunu unutan yönetim, maaşları ödemeyince işçiler üretimden gelen güçlerini kullanarak işi durdurdular.

Gerçek gazetesi olarak işçilerle yaptığımız sohbetlerde Türk Metal'in on aydır patron ile uzlaşmacı rol oynamasının Türk Metal sendikasının asıl niyetini gösterdiğine dikkat çektik. İşçilerin ortak kanısı ise uzlaşmaya karşı sarfettikleri sözlerden anlaşılıyor. BMC işçileri, "Oturmak ile bir şey hiç bir şey çözülmüyor! Dikkat çekici bir şeyler yapmalıyız" cümleleriyle çözümün kendisine mücadeleye işaret ediyor.

BMC işçileri, hak ve ücretleri için mücadele verirken aynı zamanda sendikalarının mücadeleyi frenleme çabalarını da aşmaya hazır olmalıdır. Bunun için BMC işçileri kendi komitelerini kurmalı ve bu komiteler aracılığıyla eylemin inisiyatifini kendi ellerine almalıdır.