Beyaz grev Antalya'da etkili geçti

Antalya'da sağlık emekçileri, asistanlar ve doktorların grevi etkili geçti. Özellikle asistan ve intörn öğrencilerinin yoğun katılım sağladığı grev yürüyüşü coşkusuyla dikkat çekti.

 

Sabah 09.00'da Akdeniz Üniversitesi Tıp Öğrencileri, derslikleri ve anfileri boşaltarak grevin ilk adımını attılar. A Blok önünde toplanan öğrenciler, sağlık emekçileri ve doktorların toplanacağı H Blok'un içine doğru yürüyüş yaptılar. Saat 10.00 civarlarında sağlık emekçileri, doktorlar ve asistanlar toplanmaya başladı.

Bu sırada bazı polikliniklerin çalıştığı görüldü. Antriumda toplanan kitle adına konuşmalar yapıldı. Sırasıyla intörn öğrencileri, Tıp Öğrencileri, asistan komisyonu, SES ve TTB temsilcileri birer konuşma yaptılar. Konuşmalardan sonra kısa bir müzik dinletisi yapıldı. Konuşamaların ve alkışların etkisiyle sayı artmaya başladı. Ardından hastanenin içinde toplanan kitle teker teker poliklinikleri ziyaret etti. Greve katılmayan emekçileri greve davet etti. Kitle, teker teker çalışan polikliniklerin önünde çalışma durdurulana kadar bekledi. Bu çalışma meyvelerini verdi ve birçok emekçi greve katıldı.

Saat 12.00'ye gelindiğinde kitlenin sayısı, öğrencilerin dersleri boykot etmesinin de etkisiyle bine kadar ulaştı. Akdeniz Üniversitesi Tıp Fakültesinden ayrılan kitle Antalya İl Sağlık Müdürlüğü'ne doğru yürüyüşe geçti. Antalya'nın işlek ana yollardan biri olan Dumlupınar Bulvarı trafiğe kapatıldı. Akdeniz Üniversitesi Ana Kapısına gelindiğinde, Antalya SSK ve Antalya Devlet Hastanesinden emekçiler de grev yürüyüşüne katıldılar. Yürüyüş esnasında sık sık "Performansım değil, hastamsın", "Sağlıktan taşeronu süpüreceğiz", "Sağlıkta performans ölüm demektir", "Tüccar doktor olmayacağız", "Nitelikli eğitim, güvenceli gelecek" sloganları atıldı.

Yürüyüş kolu, Migros kavşağına geldiğinde kitlenin sayısı 1500'ü geçmişti. İnsanların evlerinden el sallarak ve arabaların korna çalarak destek vermesi beyaz grevcilerin moralini daha da arttırdı. Özellikle taşeron işçilerin sloganları yaklaşık 2 saatlik yürüyüş boyunca coşkusunu kaybetmedi. İl Sağlık Müdürlüğünün önüne gelindiğinde kitle adına ortak basın açıklaması okundu. Basın açıklamasında, performans sisteminin, doktorları ve asistanları köleliğe ve tüccarlığa mahkum ettiği vurgulandı.

Bir süre yol kesmeye devam eden ve oturma eylemi yapan kitle, grevin ana merkezi Akdeniz Üniversitesi Tıp Fakültesi'ne doğru yürüyüşe geçti. Akdeniz Üniversitesi Anakapı önünde kart dayatmasına izin vermeyerek eylem Akdeniz Üniversitesine taşındı. Merkezi kampüs içinde yapılan yürüyüşten sonra Tıp Fakültesi önüne geçildi. Beyaz grev, 20 Nisan Salı günü de devam edecek. Grev çadırı kuran emekçiler ve öğrenciler, bu geceyi çadırda geçirecekler.