Bak postacı gelmiyor GREV VAR!

PTT'nin özelleştirilmesi için meclise getirilen yasa tasarısına tepki olarak haber işkolundaki emekçiler, 27 Mart'da greve gittiler. Sabahın erken saatlerinde "Bu iş yerinde grev var" pankartlarını PTT merkez şubelerine asan işçiler, bir gün boyunca iş bıraktılar. Şubeleri önünde saat 10:00'a kadar "PTT halkındır, satılamaz", “sözleşmeli köle olmayacağız”, "PTT'nin satılmasına izin vermeyeceğiz" sloganları atan işçiler, halaylar çektiler.

Ardından saat 12.00'de İstanbul Karaköy İskele'ye hareket eden işçiler, "PTT halkındır satılamaz" pankartı arkasında İstanbul'un her köşesinde çalışan sınıf kardeşlerini beklediler. Karaköy'de alana coşkunun hakim olması dikkat çekerken, iskeleye yanaşan vapurlardan PTT işçilerinin gelmesi coşkuyu daha da büyüttü. Toplanılan alandan hareket eden işçiler, Galata köprüsünden geçerek Sirkeci'de bulunan Avrupa Merkez Postahanesine yürüyüp burada bir basın açıklaması gerçekleştirdiler. Açıklamayı, eski PTT emekçisi ve şimdiki TRT spikeri Özlem Merter okudu. Merter açıklamada daha önce PTT'den Türk Telekom alınarak ikiye bölündüğünü, ilk kamu kurumu olan PTT için üç yıl önce de özelleştirme kanununu gündeme getiren hükümetin, işçilerin baskısı ile yasayı çektiğini ve bugünde aynı şeyin olacağını, bu sebeple de hükümetin ayağını denk alması gerektiğini söyledi.

Eylem sırasında PTT'yi özelleştirme yasa tasarısının meclis gündeminde bir hafta sonraya ertelendiğinin öğrenilmesi işçiler arasında coşkuyla karşılık buldu.

Greve, PTT’de örgütlü sendikalardan "Bağımsız Haber-Sen, Haber Sen, Türk Haber-Sen" katıldı. Grev kararının alındığı zaman greve katılacağını belirten Birlik Haber-Sen, grev günü grevden çekildiğini açıkladı. Buna rağmen, Birlik Haber-Sen üyelerinin greve katılımı önemli bir mücadele örneği oluşturdu.