Anteks'te fabrika işgali

Antalya Organize Sanayide bulunan Anteks dokuma ve terbiye fabrikasında geçen sene işten çıkartılan işçiler fabrikayı işgal ettiler. Fabrikanın tüm girişleri işçiler tarafından kapatıldı. İşçiler, fabrika kapısını traktör, iplik makinaları ve otobüslerle kapattılar. Fabrikanın içerisinde yaklaşık 300 işçi bulunuyor.

18 Eylül 2013'te işten çıkartılan Anteks işçileri ödenmeyen kıdem ve ihbar tazminatları, kalan 5 maaşları ve 2012 yılından kalan ikramiyelerini alabilmek için direnişe geçtiler. Anteks işçilerinin toplam alacağı ise 22 milyon lirayı buluyor. 18 Eylül'de 1200 işçi işten çıkartılmıştı. Görüştüğümüz işçiler, aylardır oyalandıklarını, çeşitli görüşmeler yaptıklarını ancak bunların sonuç getirmediğini söylediler.

İşten çıkartıldıktan sonra AKP, MHP ve CHP temsilcileriyle görüşmeler yapan Anteks işçileri, Başbakan Erdoğan ve Enerji Bakanı Taner Yıldız ile de görüşmüşler. En son bir hafta önce AKP Antalya yönetimiyle görüştüklerini söyleyen işçiler, 7 saat bekletildikten sonra AKP'lilerin kendilerine olumlu bir cevap vermediklerini söylediler.

Fabrika yönetimi ise aynı düzen partileri gibi oyalama taktiği gütmüş durumda. 15 Mayıs'ta fabrikanın tekrar açılacağını, 550 işçinin iş başı yapacağını, alacakların ise 3 ay içerisinde ödeneceği sözü verilmiş. Dün (9 Mayıs) fabrika yönetimiyle görüşmede ise hiç bir sözün yerine getirilmeyeceğini anlamışlar.

Greif, Yatağan, Seyitömer ve Anteks!

Anteks işçileri, fabrikanın tüm giriş ve çıkışlarını kontrol ediyorlar. Ana giriş, traktör, iş makinaları ve otobüslerle kapatılmış durumda. İşçiler, alacaklarını almadan fabrikayı terk etmeyeceklerini söylüyorlar. Yaklaşık 250 işçinin başlattığı bu direniş, işçi sınıfının içerisindeki derin huzursuzluğu da ifade ediyor.

Fabrikanın önüne ise jandarma gelmiş durumda. Jandarmanın müdahalesine karşı sosyalistler ve mücadeleci işçi sendikaları üyeleri ise giriş kapısında bekliyorlar. Bazı ütü makinalarını ateşe veren işçiler, jandarma müdahalesi olursa tüm kimyasalları yakacaklarını söylüyorlar.