Antalya'da Greif işgaline destek eylemi

Antalya'da, Greif İşçileriyle Dayanışma Komitesi’nin çağrısıyla bir yürüyüş düzenlendi.

Saat 18.00’de Kapalı Yol Halk Bankası önünde toplanan kitle, Attalos Heykeli’ne kadar yürüdü. Yürüyüş esnasında “Greif işçisi yalnız değildir, Greif-işgal-direniş, işçilerin birliği sermayeyi yenecek, Greif işçisi kazanacak” sloganları atan kitleye, Antalya halkı da alkışlarla destek verdi.

Attalos Heykeli önünde yapılan basın açıklamasını komite adına, Duygu Yeşil okudu. Yeşil, "Gezi Parkı Direnişi ile başlayan halk isyanı, çok kısa zamanda ülkenin dört bir yanına yayılarak, özgürlüğün yolunun sokaktan geçtiğini, zaferin alanlarda, sokaklarda kazanılacağını bir kez daha kanıtladı" dedi.

İsyanın etkilerinin sürdüğünü, 10 Şubat’tan bu yana Hadımköy’deki fabrikalarında işgal eylemini azim ve kararlılıkla sürdüren Greif İşçilerinin, 1968’de Derby Fabrikası İşçileri’nin açtığı yolda bayrağı devraldığını ifade eden Yeşil, Greif işçilerinin sınıf mücadelesinin en ileri biçimlerinden birini kahramanca sergilediklerini vurguladı.

“Greif işçilerinin işgal eylemi, “Ulusal İstihdam Stratejisi”, kurulmaya çalışılan özel istihdam büroları ve halihazırda bir çok işletmede uygulanan taşeron sistemi ile köleliğe mahkûm edilmek istenen milyonlarca emekçinin sesidir. Bu düzenin değişeceğine dair umudun soluğudur. Emekçiler arasında dalga dalga yayılacak mücadele azminin güncel kaynağıdır. Greif işçileri, “Yılgınlık yok, Direniş var”, “Kahrolsun Sendika Ağaları”, “İşçiler el ele, haydi Genel Greve” diye haykırırken, bu mücadeleyi güçlendirmek, yaymaya çalışmak ve kazanması için elden gelen her şeyi yapmak boynumuzun borcudur. Bu bağlamda herkesi Greif işçileriyle dayanışma görevini yerine getirmek için sorumluluk ve insiyatif almaya, maddi ve manevi olarak bu büyük mücadeleye omuz vermeye çağırıyoruz” diye sözlerine devam eden Yeşil, Greif İşçileriyle Dayanışma Komitesi olarak, hem patronun işyerlerini kapatma tehditine ve taşeron provakasyonuna hem de polis baskısına karşı verdikleri mücadelede Greif İşçilerinin yanında olduğumuzu ilan ediyoruz dedi.

Açıklama şöyle sona erdi: "Greif patronunu, taşeronları, hükümeti ve kolluk kuvvetlerini de uyarıyoruz: Sakın ola onurunu ve ekmeğini savunan Greif işçilerine o kirli ellerinizi uzatmaya kalkışmayın! Bir araya gelen sendikalar, meslek odaları, demokratik kitle örgütleri, siyasi parti ve gruplar olarak, Greif işçilerinin karşılarına dikilen her türlü engeli aşarak, her türlü ayak oyununu boşa düşürerek, mücadelelerini başarıya ulaştıracaklarına büyük bir inanç duymaktayız. Tıpkı Gezi Direnişi ile başlayan büyük Halk İsyanı’nın taleplerinin kovalayıcıları olarak, halkımızın zaferine inanç duyduğumuz gibi!"

Eylem alkışlar ve ıslıklarla sona erdi.