Antalya'da 1 Mayıs coşkuyla kutlandı

Antalya’da 2014 1 Mayıs’ı KESK, DİSK ve TMMOB’un çağrısıyla derneklerin ve siyasi partilerin katılımıyla yıllar sonra ilk kez Cumhuriyet Meydanı’nda yapıldı.

Saat 12:00’de Aydın Kanza Parkı’nda toplanmaya başlayan sendika, dernek ve siyasi partiler Aydın Kanza Parkı’nı bayram yerine dönüştürdüler. Saat 13:00’e kadar Aydın Kanza Parkı’nda halaylar ve sloganlarla beklendi. Saat 13:00’te kortej sıraları dizilmeye başlandı. Ancak yürüyüş 14:00’te başlayabildi.

Devrimci İşçi Partisi Antalya İl Örgütü de 1 Mayıs kortejinde yerini aldı. Yürüyüş boyunca Taksim’de devam eden polis şiddetine, emekçilerin ve devrimcilerin direnişine değinilerek “Her yer Taksim, her yer direniş”, “Taksim Tahrir olacak, işçiler kazanacak”, “Taksim’de düşene dövüşene selam” sloganları atıldı. Aynı zamanda halk isyanı sırasında hayatını kaybeden şehitlerimiz de Devrimci İşçi Partisi kortejinde sloganlar ve resimlerinin olduğu bayraklarla anıldı. Halk isyanında hayatını kaybedenler, Devrimci İşçi Partisi’nin mücadelesine yaşayacağı değinildi. Tek tek şehitlerin isimleri sayılarak yaşıyor denildi ve “İsyan şehitleri ölümsüzdür” sloganları atıldı.

Devrimci İşçi Partisi kortejinde ajitasyonlarla işçi cinayetlerine de değinildi ve “İşçi ölümleri sermayenin eseri” sloganı atıldı.

Devrimci İşçi Partili Liseliler’de “Dünyanın Bütün Liselileri Örgüt-Lenin” pankartı ile 1 Mayıs’a katıldılar ve sık sık “İşçi, liseli el ele sosyalist devrime” sloganı attılar.

Bunların yanında sık sık “Yaşasın Devrimci İşçi Partisi”, “Yaşasın Dördüncü Enternasyonal”, “Yaşasın Sosyalist Dünya Devrimi”, “Yaşasın Devrim ve Sosyalizm” , “Yaşasın halkların kardeşliği” sloganları atıldı.

1 Mayıs mitinginin saat 13:00’te başlamasına rağmen Cumhuriyet Meydanı’na son kortej ancak saat 16:00 civarında girebildi. Kortejlerin alana girişi tamamlandıktan sonra devrim şehitleri anısına yapılan saygı duruşu ve 1 Mayıs marşı okundu. Daha sonra konuşmalara geçildi. Kürsüye ilk önce DİSK adına Cemal Bayar kısa bir konuşma yaparak kitleyi selamladı. Cemal Bayar’dan sonra Devrimci Sağlık İşçileri Sendikası’ndan bir kadın taşeron işçi konuşma yaptı. Daha sonra KESK adına dönem sözcüsü BES Şube başkanı Mustafa Ayar konuşma yaptı.

Konuşmaların ardından Eğitim Sen müzik grubu ve yerel sanatçılar sahne aldılar.