Antalya'da 1 Mayıs

Antalya'da 1 Mayıs kutlamaları coşkulu ve renkli geçti. Saat 12:00'den itibaren, sendikalar, sol örgütler ve dernekler, 1 Mayıs yürüyüşünün başlayacağı Aydın Kanza Parkı'nda toplanmaya başladılar. Devrimci İşçi Partisi korteji de her sene oldu gibi Aydın Kanza Parkı'nda toplandı. Sendikaların ve derneklerin, partilerin en öne geçmesi beklendikten sonra 1 Mayıs programı başladı. Gecikmeli olarak başlayan yürüyüş Konyaaltı Atatürk Parkı'nda mitingle sona erdi.

Antalya’daki 1 Mayıs yürüyüşüne sırasıyla DİSK, KESK, TMMOB, Pir Sultan Abdal Kültür Derneği, Çağdaş Hukukçular Derneği, Demokratik Haklar Federasyonu, Halkevleri, Özgürlük ve Dayanışma Partisi, Devrimci İşçi Partisi ve Halkların Demokratik Kongresi bileşenleri katıldı. Bunun yanında Akdeniz Üniversitesi Sinema Topluluğu, Akdeniz Üniversitesi Felsefe Topluluğu, 350 Bisiklet Ekibi, Beşiktaş Çarşı da katıldı. Düzen partilerinde ude CHP 1 Mayıs'a katıldı.

1 Mayıs yürüyüşü saat 14:00’te Atatürk Parkına doğru yürüyüşle başladı. Devrimci İşçi Partisi “İşçiler siyasete, partiye, devrime” pankartı ile katılırken, Devrimci İşçi Partisi’nin öncülüğünü yaptığı "Turizm İşçisinin Sesi Bülteni" çevresinden turizm işçileri de “Bütün otellerin işçileri birleşin” pankartı ile 1 Mayıs’a katıldılar. Yürüyüş boyunca Devrimci İşçi Partisi kortejinden “yaşasın 1 Mayıs”, biji yek gulan”, “yaşasın devrim ve sosyalizm”, “yaşasın sosyalist dünya devrimi”, “zafere kadar sürekli devrim”, “eşitlik, kardeşlik Kürt ulusuna özgürlük”, “Kürtlerle barış/ABD’yle, siyonizmle, emperyalizmle, sermayeyle savaş”, “emperyalizme, faşizme, kapitalizme, AKP’ye, MHP’ye, CHP’ye geçit yok” sloganları atıldı.

Yürüyüş Atatürk Parkı’nda sona ererken, HDK bileşenlerinin alana girdiği sırada CHP kortejinden provakasyon amaçlı sloganlar atıldı. Atılan sloganın ardından CHP kortejinden yurtsever gençliğin kortejine su şişeleri atılmaya başlamasıyla beraber, yurtsever gençlik ve Devrimci İşçi Partisi militanları tarafından karşılık verildi. Verilen karşılıktan sonra CHP’liler adeta kaçarak alandan uzaklaştılar. Bu sırada polis tarafından arama noktasında SDP kortejine bir saldırı gerçekleştirildi ve 3 SDP’li gözaltına alındı. Gözaltılardan sonra SDP ve SYKP’nin 1 Mayıs alanına girişi engellendi. Alana girişin engellendiğini öğrenenen devrimciler, SDP ve SYKP'ye destek olmak için barikatın alan tarafına doğru yöneldiler. Ardından SDP ve SYKP alana alındı. Bütün örgütler 1 Mayıs alanına döndükten sonra marşlar ve şarkılarla 1 Mayıs sona erdi.