Antalya: Suriye'de emperyalist müdahaleye hayır!

Antalya’da DİSK, KESK, TMMOB ve TTB’nin birlikte düzenlendiği, siyasi parti ve derneklerin de katıldığı, “Suriye’ye Emperyalist Müdahaleye Hayır!” ana şiarıyla bir yürüyüş gerçekleştirildi.

20 Ocak Pazar günü saat 13.00 de Yüzüncüyıl Aydın Kanza Parkı’nda biraraya gelen kitle, Yavuz Özcan Parkı’na doğru yürüyüşe geçti. Devrimci İşçi Partisi militanları da “Türkiye Elini Suriye’den Çek-Mezhep Savaşına Karşı Sınıf Savaşı” yazılı pankart arkasında, flamaları ve dövizleriyle yürüyüş kortejinde yerlerini aldılar. Yürüyüş boyunca DİP kortejinden “Eşitlik, kardeşlik, Rojava’ya özgürlük”, "Kalkan kırılsın, üsler kapatılsın”, “Türkiye elini Suriye’den çek”, “Katil ABD, Ortadoğu’dan defol” sloganları atıldı.

Yürüyüş sonunda Yavuz Özcan Parkı’nda DİSK, KESK, TMMOB ve TTB’nin hazırlamış olduğu basın açıklaması metni okundu. Okunan basın açıklamasında emperyalizmin ekonomik, siyasi ve askeri çıkarları doğrultusunda Ortadoğu’yu yeniden dizayn etme çabasında olduğu ve emperyalizm kuyrukçusu AKP hükümetinin ise Suriye’de etnik ve mezhepsel çatışmaları dinamitleyen silahlı çeteleri desteklemekle de kalmayıp yaşadığımız coğrafyayı NATO’nun askeri yığınağı haline getirerek merkez üssü olmayı hedeflediği vurgulandı. Açıklamanın ardından eylem sloganlarla sonlandırıldı.

Yürüyüşe düzenleyici kurumlar dışında DİP, ÖDP, HDK ve TKP de katıldı.