Ada Tersanesi işçileri direnişe başladı

Tuzla Tersaneler Bölgesi’ndeki Ada Tersanesi’nin işçileri, verilmeyen maaşlarını almak amacıyla direnişlerine başladılar. 2,5 aydır haklarını alamayan 42 işçi, saat 10’da Ada Tersanesi’nin önünde buluştular.

Buluşmanın ardından, bir gün önce Sedef Tersanesi’nde iş cinayetine kurban giden Ersin Taşdemir için Ada Tersanesi’nden Sedef Tersanesi’ne yürüyüş yapıldı. Basın açıklamasını okuyan Limter-İş Genel Başkanı Kanber Saygılı, tersanelerdeki 155. iş cinayetinin yaşanmasının sorumlusu olarak hükümeti ve tersane patronlarını gösterdi. Çin ve Arjantin’den sonra 3. büyüyen ekonomi olmakla övünen AKP Hükümeti’nin, büyümenin bedelini işçilere kanla ödettirdiğini; bunu gören sermaye sahiplerinin de bu alanı bir kâr cennetine çevirdiklerini vurguladı.

Basın açıklaması yapıldıktan sonra işçiler “Yaşasın sınıf dayanışması”, “Köle değil işçiyiz, birleşince güçlüyüz”, “Direne direne kazanacağız”, “Ücret hakkımız gasp edilemez” sloganları eşliğinde direnişlerini başlattıkları Ada Tersanesi önüne yürüdüler.

Ada Tersanesi önünde işten çıkarılmaları ile ilgili yapılan basın açıklamasında, patronun ücretlerin ödenmemesi ile ilgili olarak sorumluluğu üzerine almadığı, topu taşeron firmanın üzerine attığı belirtildi. 4857 sayılı yasanın 2. maddesi uyarınca, patronların yani asıl işverenlerin, taşeron firmanın yani alt işverenlerin bütün yükümlülüklerinden sorumlu olduğu vurgulandı. Patronların, yasalar böyle iken buna uymamasının sebebi olarak, hükümetin onlara göz kırpması ve önlerini açması gösterildi. Direnişteki işçiler Çalışma Bakanı Faruk Çelik’i istifaya davet ettiler.

Haklarını alana kadar direnişlerine devam edeceklerini vurgulayan işçiler, yarından itibaren Ada Tersanesi önünde çadır kurmaya başlayacaklar.