305 dönecek, sözleşme bitecek

29 Mayıs 2012 günü grev hakkını savundukları için işten atılan 305 Hava-İş üyesi THY işçisi, her hafta olduğu gibi direnişlerinin  270.gününde de Bakırköy Özgürlük meydanında eylem yaptılar.   

Saat 13.30'da Bakırköy İncirli'de bulunan  Hava-İş Genel merkezi önünde toplanan işçiler, Bakırköy Özgürlük meydanına kadar yürüyüş gerçekleştirdiler. Yürüyüş sırasında sık sık "THY işçisi yalnız değildir", "Zafer direnen emekçinin olacak", "AKP'den hesabı emekçiler soracak", "işçilerin birliği sermayeyi yenecek" sloganları atıldı.

Yürüyüşün ardından THY işçileri ve destekçileri, Bakırköy Özgürlük meydanına sloganlarla giriş yaptı. Meydanda ilk konuşmayı Hava-İş Genel Sekreteri Mustafa Yağcı yaptı. Yağcı, Hava-iş'in karşısında hiç bir gücün duramacağını dikkat çekip, sınıf dayanışması amacıyla direnişleri devam etmekte olan sınıf kardeşlerine Hava-İş olarak selam gönderdi. 

Yağcıdan sonra ilk sözü, yoldaşımız DİP Genel Başkanı Sungur Savran aldı. 271 gündür direnen THY işçilerine işçi sınıfı adına teşekkür edip konuşmasına başlayan yoldaşımız, bir takvim yılının dörtte üçünü tamamlayan THY işçilerinin, isterse bir takvim yılı tamamlansın mücadeleye devam edeceklerini ama 305'in 305 günden de önce döneceğine inandığını söyledi. Yaşanan mücadelelerin örnek alınması gerektiğinin altını çizip Türkiye işçi sınıfının haklarını 1960'lı yıllara yani tam elli yıl önceye götürüldüğünü söyleyen yoldaşımız, o zamanlar da işçilerin grev hakkı isteyip, kazandığının söyledi.  Ayrıca yoldaşımız, meselenin sadece ülke toprakları içinde bitmediğinin altını çizip İspanyol hava yolu şirketi İberya'da da büyük bir grevin yaşanmakta olduğunu belirtti. 

Destek veren diğer kurumlardan yapılan konuşmaların ardından eylem, THY üyesi bir işçinin basın açıklaması ile devam etti. Okunan açıklamada, THY A.O'da yaklaşık 14 bin işçiyi kapsayacak toplu sözleşme, bu dönem 14 bin artı 305 olmuştur dendi. Çünkü THY A.O'da bu haksızlık giderilmeden iş barışı ve huzuru sağlanamayacaktır ifade edildikten sonra 14 bin üye arkadaşımız bu konuda kararlıdır dendi. 305 işe geri dönmeden sözleşmenin imzalanmasını hiçbir çalışan arkadaşımız kabul etmemektedir cümleleriyle açıklama sona erdi.

Konuşmalar ve basın açıklamasından sonra eylem halaylarla sona erdi.