3. Havalimanı davasında tutuklular tahliye edildi!

3. Havalimanı işçilerinin, şantiyedeki insanlık dışı çalışma koşullarını protesto etmek ve taleplerini dile getirmek için yaptıkları eyleme ilişkin davanın ilk duruşması bugün (5 Aralık) görüldü. İstanbul Gaziosmanpaşa 14. Asliye Ceza Mahkemesi’nin baktığı dava sanık sayısının fazla olması ve tutuklu sanıkların da bulunması nedeniyle adliye yemekhanesinde gerçekleşti. Yargılama koşullarının da en az işçilerin çalışma koşulları kadar kötü olduğu duruşmaya sendika ve çeşitli siyasi partilerin avukatlarının yanı sıra Devrimci İşçi Partili avukatlar da katıldı. Duruşmaya seyirci olarak işçilerin yakınları ve milletvekilleri de katıldı.

Sanıkların kimlik tespitiyle başlayan duruşma avukatların iddianamenin değerlendirilmesi beyanları ve derhal beraat talepleriyle devam etti. Avukatlar, hazırlanan iddianamenin pespaye olduğunu, suç uydurulmaya çalışıldığını, ortada bir suçlu varsa o da işçileri kötü koşullarda çalışmaya zorlayan patronlar olduğunu beyan ettiler. Dosya içerisinde delil olarak yer alan belgelerin ise delil niteliğinde olmadığını, hukuk dışı yollarla elde edilen ve oluşturulan deliller olduğunu söyledikten sonra tüm bu hususlar göz önüne alınarak işçilerin savunmalarına geçilmeden derhal beraatine karar verilmesini talep ettiler. DİP’li avukatlardan Şiar Rişvanoğlu da ayrıca söz alarak iddianamenin hiçbir değeri olmadığını, yargılanan işçilerin Siirt’ten, Van’dan gelip bayılana kadar çalışmaya mahkum edilmiş işçiler olduğunu vurguladı. Mahkeme hakimine yönelik olarak “Siz şirket CEO’su Kadir Samsunlu’nun, saraydan aşağı kadar bürokrasinin memuru değilsiniz, kamu emekçisisiniz. Buna göre kararınızı vereceksiniz” diyerek derhal beraat talep etti. Ancak hakim avukatların bu haklı talebini reddetti. Ardından öncelikle tutuklular olmak üzere işçiler savunmalarını yapmaya başladı.

İşçiler savunmalarında, kendilerine yöneltilen hiçbir suçlamayı kabul etmediklerini söyleyerek şantiyenin çalışma koşullarından bahsettiler. Servis yetersizliğinden dolayı işçilerin bagajlara dâhi bindiklerini, tahtakurularından biraz olsun korunabilmek için koğuşlarda ışık açık uyuduklarını anlattılar. İş güvenliği önlemleri alınmadığı için birçok arkadaşlarını iş cinayetlerinde kaybettiklerini, sürekli olarak iş kazası yaşandığını söylediler. Tutuklu olarak yargılanan Dev Yapı İş Genel Başkanı Özgür Karabulut iş cinayetlerinde hayatını kaybedenleri anarak başladığı savunmasına, “Önlemler alınmış olsaydı arkadaşlarımız ölmezdi” diyerek devam etti ve işçilerin eylemlerinin haklı ve meşru olduğunu vurguladı. İnşaat İş Sendikası basın sözcüsü Uğur Karadaş ise savunmasında “İddianamede silahtan bahsediliyor. İşçinin işverene karşı halklarını savunmak için tek silahı iş durdurma hakkıdır. İşçiler bu hakkı kullandı, biz de bunu savunduk” dedi.

İşçilerin ve sendikacıların savunmalarının tamamlanmasının  ardından avukatlar esasa ilişkin savunma yapmak ve tahliye talebinde bulunmak için söz aldılar. İddianamede suçlamaların işçilere ve sendikacılara rastgele atıldığını, tarihte bu suçtan tutuklu kimsenin bulunmadığını, iddianamenin herkesi mağdur ettiğini söyleyerek tutukluların tahliyesini talep ettiler.

Tüm savunmalar bittikten sonra mahkeme hakimi karar için ara verdi. Ara sonunda sorgusu yapılamayan bir işçi dışında tüm tutukluların tahliyesine karar verildiği açıklandı. Dava 20 Mart 2019 tarihinde görülmeye devam edecek.