23 Mayıs Grevi Mersin’de emekçilerin yoğun katılımıyla gerçekleşti

KESK, Türk Kamu-Sen, Memur-Sen ve Eğitim-İş’in grev çağrısına Mersin’de binlerce memur katıldı. Üç konfederasyon ayrı kortejlerle yürüyüş düzenledi.

Memur-Sen’in AKP İl Başkanlığı binası önünde eylem yapmasına izin veren polis, AKP Akdeniz İlçe Başkanlığı’na yürümek isteyen Türk Kamu-Sen’lilere müdahale etti. KESK’e ise parti binasına 15 metre mesafede açıklama yapma izni verdi. Memur-Sen Mersin Şubesi üyeleri, mezarlık kavşağında toplanarak AKP İl Başkanlığı binasına kadar yürüdü ve burada bir basın açıklaması yaptı. Türk Kamu-Sen üyeleri de sabah saatlerinde Büyükşehir Belediyesi önünde toplanarak AKP Akdeniz İlçe Başkanlığı’na doğru yürüdü. Ancak Türk Kamu-Sen üyelerinin yürüyüşü, parti binasına yaklaşık 100 metre mesafedeki Kuruçeşme kavşağında polisin barikat kurmasıyla engellendi. Sendikacılarla polis arasında görüşmeler sürerken polis, gazla ve tazyikli suyla Türk Kamu-Sen üyelerine saldırdı. Bu sırada Türk Eğitim-Sen Şube Başkanı Tevabil Akıncı’nın da aralarında olduğu beş kişi hafif şekilde yaralandı. Bir saatlik bir bekleyişin sonunda polis yolu açmayınca, Türk Kamu-Sen üyeleri açıklamalarını Kuruçeşme Kavşağı’nda yaptılar.

KESK ve Eğitim-İş sabah saat 10.00’da İstasyon Meydanı’nda toplandıktan sonra saat 11.00’de de yürümeye başladı. İstiklal Caddesi ve Hastane Caddesi güzergâhını izleyen yürüyüşte 5 bin kişinin oluşturduğu KESK ve Eğitim-İş korteji Kuruçeşme kavşağına ulaştı. Ancak polis burada, araya barikat kurdu ve KESK ve Eğitim-İş’in, Türk Kamu-Sen kortejleriyle buluşmasını engelledi.

Türk Kamu-Sen kortejinin eylemi sona erdirmesinin ardından KESK ve Eğitim-İş kortejleri ile onlara destek veren grevdeki Soda Sanayi işçileri, AKP Akdeniz İlçe Başkanlığı’na doğru yürüyüşe geçti. Kortejin önünü kesen polis, parti binası önünde açıklama yapılmasına izin verilmeyeceğini belirtti. Sendikacılarla polis yetkilileri arasındaki görüşmelerin ardından polis barikatı kaldırıldı ancak bu kez de açıklamanın AKP Akdeniz İlçe Başkanlığı’nın tam önünde değil, 15 metre aşağısında yapılması istendi. Böylece saat 10.00’da yürüyüşe geçen KESK ve Eğitim-İş kortejleri ancak saat 14.00 sularında basın açıklamasını yapabildi.

Miting, KESK MYK üyesi Adnan Şimşek’in ve KESK Mersin Şubeler Platformu Sözcüsü İmam Özdemir’in yaptığı konuşmalar sonrası alkış ve ıslıklarla sona erdi.