19 Aralık KESK grevi

Greve çıkan kamu emekçileri Ankara'da alanlardaydılar

19 Aralık günü ülke genelinde "Satış sözleşmesini kabul etmiyoruz! Bütçeden hakkımızı istiyoruz!" şiarıyla greve çıkan Kamu Emekçileri Konfederasyonu (KESK) üyesi emekçiler Ankara’da da alanlardaydı.

Yaklaşık iki bin kamu emekçisi saat 12:00’de Kolej Meydanı’nda buluşarak Kızılay’a Ziya Gökalp Caddesi’ne yürüdü. Yürüyüş sırasında son günlerdeki yolsuzluk operasyonuna atfen ‘Hırsız var!’ diye bağırılırken ‘Yaşasın sınıf dayanışması’, ‘KESK’li tutsaklar serbest bırakılsın!’ sloganları atıldı. Eylem alanına gelindiğinde ise KESK genel başkanı Lami Özgen bir konuşma yaptı. Özgen konuşmasına iktidara geldiğinden beri emekçilere işsizlik, yoksulluk ve güvencesizlikten başka bir şey vermeyen AKP hükümetinin yağma ve talan bütçesine karşı sesimizi yükseltmeye geldiğimizi, emekçiler olarak bütçeden hakkımız olanı alacağımızı belirterek başladı. Emekçilere 800 lirayı yeterli görenlerin milyonları para sayma makineleriyle saydıklarını belirten Özgen, emekçilerin cemaat-AKP arasında sürmekte olan iktidar mücadelesini seyretmeyeceğini, hakkı olanı almak için mücadeleyi yükselteceklerini söyledi. Bu günün aynı zamanda cezaevleri katliamının yıldönümü olduğunu hatırlatarak 19 Aralık cezaevleri katliamının ve Roboski’nin hesabının verilmesi gerektiğini belirtti.

Kamu emekçilerinin 2014 bütçesinden genel talepleri şöyle:

-Kayıplarımızın telafisi için her kamu emekçisinin maaşına en az 300 lira artış yapılmalıdır.

-Herkese iş ve ücret güvencesi sağlanmalıdır.

-Ek ödemeler emekliliğe yansıtılmalıdır.

-Maaşlarımız vergi artışından etkilenmemelidir.

-Kadın emekçilere pozitif ayrımcılık uygulanmalıdır.

   

Manisa'da 19 Aralık KESK grevi

KESK'in, mecliste yürütülen bütçe görüşmelerine taraf olabilmek için örgütlediği "Satış Sözleşmesini Kabul Etmiyoruz! Bütçeden Hakkımızı İstiyoruz" şiarlı grevi Manisa'da da başarıyla yapıldı. İşyerlerine gidip greve katılmayan emekçileri greve çağıran KESK üyeleri daha sonra toplanma yerlerinde bir araya geldiler. Sabah saat 09.00'da bir kol Manisa Defterdarlığı önünde toplanırken diğer bir kol da Manisa Lisesi önünde toplandı. Burada sloganlarla, halaylarla toplanan emekçiler daha sonra yolları trafiğe kapatarak Manolya Meydanı'na doğru yürüyüşe geçti. Saat 12.30'da Manolya Meydanına toplanıldıktan sonra KESK adına Eğitim Sen Manisa Şube Başkanı Remzi Şirin basın açıklamasını okudu.      

Cemaatle AKP arasında süren çatışmalar ve bu çatışma üzerine yapılan operasyonlar grevin sloganlarına da damga vurdu. Eylem sırasında sık sık "Hırsız bakan, sözcüsü başbakan.","Kutulara değil emekçiye bütçe.","Hırsızlık yolsuzluk işte AKP" vb. sloganlar atıldı. 
 

  

Kamu emekçileri 19 aralık grevinde Konak Meydanı'nı işgal etti!

19 Aralık Grevi için saat 11.00'de Basmane Meydanı'nda toplanan KESK üyelerine DİSK'e bağlı sendikalar ve Devrimci İşçi Partisi'nin de aralarında bulunduğu siyasi partiler de destek verdiler. Basmane Meydanı'nda Konak Meydanı'na kadar şehrin en yoğun araç trafiğine sahip caddesini kapatarak gerçekleşen yürüyüşte grev gerekçelerin yanı sıra ortaya saçılan yolsuzluk gündeme taşındı. Sık sık "Mecliste hırsız var" "Gerici, Hırsız, İşbirlikçi AKP" sloganlarının atıldığı yürüyüş Konak Meydanı'nın işgali ile sonuçlandı.
 
Halk isyanı öncesinde eylemlere kapalı olan hiçbir eylemin yapılmasına izin verilmeyen Konak Meydanı binlerce emekçi tarafından işgal edildi. Eylemde destek veren DİP militanları, Belediye Emekçisini Sesi bülteninin dağıtımı ve Gerçek gazetesi satışı gerçekleştirdi. Ayrıca biz %99 platformu da kendi bildirilerini dağıttı.
 
  
 
 
Bursa'da KESK grevi: "Zafer direnen emekçinin olacak"
 

Bursa'da, Kamu Emekçileri Sendikaları Konfederasyonuna bağlı bazı sendikaların üyelerinin katılımıyla 19 Aralık Perşembe günü saat 11.00 ‘da Ünlü Caddesi'nde toplanan kitle, Orhangazi Parkı'na yürüdü.

Geçtiğimiz günlerde KESK genel başkanı Lami Özgen, “AKP iktidarının siyasi ve ideolojik hedefleri doğrultusunda hazırladığı 2014 yılı bütçesine karşı, 2014-2015 dönemini kapsayan “toplu satış” sözleşmesinin yok saydığı haklarımızın ve irademizin takipçisi olarak “Satış Sözleşmesini Kabul Etmiyoruz, Bütçeden Hakkımızı İstiyoruz” ilkesiyle alanlarda olacağımızı kamuoyuna duyuruyoruz. Bu kapsamda taleplerimiz karşılanmazsa 19 Aralık 2013 Perşembe günü AKP hükümetini uyarmak için grevde olacağız. Bütçeden hakkımızı alana dek mücadeleye devam edeceğiz’’ demişti. Her kamu emekçisinin maaşına en az 300 lira zam yapılması, herkese iş ve ücret güvencesi sağlanması, ek ödemelerin emekliliğe yansıtılması, maaşların vergi artışından etkilenmemesi, kadın emekçilere pozitif ayrımcılık uygulanması kamu emekçilerinin taleplerinden bazılarıydı.

KESK Bursa Şubeler Platformu üyesileri, Setbaşı’ndan sloganlarla ve ellerinde taşıdıkları dövizlerle yürüyüşe geçti. ’’Yaşasın örgütlü mücadelemiz’’, ‘’Hak verilmez alınır zafer sokakta kazanılır’’, ‘’Direne direne kazanacağız’’ , ‘’İhanete teslim olmayacağız’’, ‘’Zafer direnen emekçinin olacak’’, ‘’Kurtuluş yok tek başına, ya hep beraber ya hiç birimiz’ ’sloganları atıldı. Yolsuzluk ve rüşvet operasyonuna Halk Bankası genel müdürünün de karışmasına tepki göstererek bankanın önüne gelen kamu emekçileri, ‘’Burada hırsız var’’ diye bağırarak yanlarında getirdikleri ayakkabı kutularını bankaya fırlattılar.

Ardından Orhangazi Parkına yürüyen emekçiler burada basın açıklaması gerçekleştirdi. KESK Bursa Şubeler Platformu dönem sözcüsü Hasan Özaydın, yolsuzluk operasyonuna da değinerek "Bu soruşturmanın sonuna kadar takipçisi olacağız. Bütün sorumluların yargılanmasını ve cezalandırılmasını talep ediyoruz" dedi. Eylem halaylarla sona erdi.