1 Mayıs'ta meydanlardaydık!

Devrimci İşçi Partisi militanları, 1 Mayıs'ta "Devrimi Göreceğiz, Zaferini Hazırlayalım" pankartıyla Adana'dan İstanbul'a, Mersin'den Ankara'ya, İzmir'den Antalya'ya alanlardaydı. 

Ankara

Ankara’da bu sene işçi sınıfının uluslararası birlik, mücadele ve dayanışma günü 1 Mayıs geçtiğimiz yıllara oranla çok daha büyük bir kalabalık tarafından kutlandı. Mitinge katılım yirmi bine yaklaştı. Son yıllarda hep olduğu gibi saat 11:00 civarında garın önünde toplanan kitle 12:30’da harekete geçerek sloganlarla Sıhhiye Meydanı’na yürüdü. Saat 14:30’u bulduğunda alana girişler hala devam ediyordu.

Sendika kortejlerinin arkasından alana giren Devrimci İşçi Partisi kortejinin önünde Ankara’da okuyan Kıbrıslı öğrenciler yürüdüler. DİP ve Kıbrıslı gençlerin kortejlerinden zaman zaman ortak sloganlar yükseldi.

Kıbrıslı öğrenciler Türkçe, Kürtçe ve Rumca Yaşasın 1 Mayıs yazan pankartın yanı sıra Bağımsız Kıbrıs ve Kıbrıs Düzeni Bozulacak Emek Sömürüsü Duracak pankartlarını da taşıdılar. DİP ise Devrimi Göreceğiz Zaferini Hazırlayalım pankartına ek olarak “Suriye’ye Sefer Olmasın Olursa Zafer Olmasın” yazılı bir pankart daha taşıdı. Bu ikinci pankart hem yürüyüşte hem de alanda oldukça ilgi çekti. Orak çekiçli parti bayraklarının yanı sıra pek çok döviz taşınan DİP kortejinde Arap Devrimi’nden emperyalizme karşı direnişe, ekonomik krizden işçi direnişlerine gönderilen selamlara pek çok farklı konuya ilişkin sloganlar atıldı.

DSCF3111

Adana

1 Mayıs Adana’da uzun yıllardır olmadığı biçimde kalabalık ve coşkulu bir şekilde kutlandı. Mimar Sinan Açıkhava Tiyatrosu önünden başlayan ve İstasyon Meydanı’nda son bulan ve yaklaşık 15 bin kişinin katıldığı mitingde en dikkat çekici nokta sendikaların katılımının hem sayı olarak hem kitle olarak düşük olmasıydı. Kortejde daha çok siyasi parti ve grupların kitlesi hâkimdi. Bunlar içinde yine bir başka dikkat çekici yön ise BDP kortejinin yine son yıllarda görülmemiş biçimde kalabalık olmasıydı.

DİP korteji ise çoğunluğu gençlerden oluşan kitlesi ile son derece canlı ve dinamik bir tablo ortaya koydu ve diğer bazı kortejlerden, özellikle de BDP kortejinden yoğun ilgi gördü. Mitingde kitle Türkçe’nin yanında Kürtçe ve Arapça olarak selâmlandı. Miting, tertip komitesi adına yapılan konuşmalardan sonra şiirler ve halaylar ile sona erdi.

adana

Antalya

Antalya'da 1 Mayıs kutlamaları coşkulu ve renkli geçti. Sabah 09.30'dan itibaren, sendikalar, sol örgütler ve dernekler, 1 Mayıs yürüyüşünün başlayacağı Aydın Kanza Parkı'nda toplanmaya başladılar. Devrimci İşçi Partisi korteji de her sene oldu gibi Aydın Kanza Parkı'nda toplandı. Sendikaların ve derneklerin, partilerin önüne geçmesi beklendikten sonra 1 Mayıs programı başladı. Gecikmeli olarak başlayan yürüyüş Konyaaltı Atatürk Parkı'nda mitingle sona erdi.

1 Mayıs yürüyüşüne sırasıyla DİSK, KESK, TMMOB, Pir Sultan Abdal Derneği, Halkevleri, DHF, Yeşiller Partisi, TKP, ÖDP, DİP ve HDK bileşenlerinden BDP, SDP, Sosyalist Parti, EMEP, ESP katıldılar. Halkın Takımı, Sinema TV öğrencileri, Tiyatrocular, 350 Antalya Bisiklet ekibi de kendi pankartlarıyla alanlardaydı. Türk-İş'e bağlı sendikalardan, Tez-Koop İş, Tümtis ve BASS da yürüyüşe katıldı. Düzen partilerinden ise CHP ve DSP göze çarptı.

Bu sene ilk defa 1 Mayıs alanlarına çıkan turizm-otel işçilerinin sendikası Dev-Turizm İş anlamlı ve coşkulu bir kitle ile 1 Mayıs'a katıldı. “Bütün otellerin işçileri birleşin”, “Mevsimlik değil, 12 ay iş” dövizleri taşıyan turizm işçileri DİSK'li sendikalarla beraber yürüdü. DİSK'ten ise Genel-İş, Sosyal-İş ve Dev-Sağlık İş üyesi işçiler 1 Mayıs'a katıldı. Dev-Sağlık İş slogan ve pankartlarında taşerona karşı mücadeleyi ön plana çıkardı.

antalya_turizm

Devrimci İşçi Partisi Antalya İl Örgütü ise çoğunluğunu üniversite öğrencilerinin oluşturduğu bir kortejle 1 Mayıs'a katıldı. “Devrimi Göreceğiz, Zaferini Hazırlayalım” pankartıyla yürüyen DİP kortejinin önünde; Marx, Engels, Lenin, Trotskiy ve Che Guevera'nın portreleriyle, Arjantinli devrimci işçi Mariano Ferreyra ve Arap devriminin ilk kıvılcımını kendi bedeninde yakan Muhammed Buazizi'nin resimleri taşındı. Kızıl bir orak-çekiç maketi ise kortejin en önünde taşındı.

DİP kortejinde, sloganlarla beraber yürüyüş güzergâhının çevresine toplanan Antalya halkı, ajitasyonlarla 1 Mayıs'a çağrıldı. Üniversitelerde bilim adına ne varsa tırpanlandığı, 600 öğrencinin tutuklu olduğu ve üniversite mücadelesinin işçi mücadelesiyle birleştirilmesi gerektiği vurgulandı. “Para, satır, cop; Üniversiteden dışarı” “Akdeniz faşizme mezar olacak” sloganlarıyla beraber üniversitelerde “Özgür Emekçiler Üniversitesi” mücadelesi çağrısı yapıldı. Bunun yanında, kapitalist düzenin, işsizlik ve yoksulluk olduğu, insanın insanı sömürdüğü bir düzen yerine sosyalizm için mücadele verilmesi gerektiği konuşmalarla belirtildi. Avrupa ve Arap emekçilerinin, yoksullarının ve öğrencilerinin mücadelesini bu topraklarda taşımak ve mücadeleyi zaferle sonlandırmak adına “Devrimi Göreceğiz, Zaferini hazırlayalım” şiarı anlatıldı. “Kriz kapıda, çözüm işçi iktidarında”, “Parasız eğitim, parasız sağlık”, “Yaşasın sosyalist dünya devrimi”, “Ne AKP, ne CHP; patronlara güvenme, birleş kendi partinde”, “Mısır, Tunus, Yunanistan; devrim için hazırlan”, “Kürtlerle barış, ABD'yle savaş”, “Kahrolsun erkek egemen kapitalist sistem” sloganları ajitasyonlarla beslenerek atıldı.

Antalya'da 1 Mayıs yürüyüşü, Konyaaltı Atatürk Parkında yapılan mitingle sona erdi. Saygı duruşu ve 1 Mayıs marşından sonra sırasıyla DİSK, KESK ve TMMOB temsilcileri birer konuşma yaptılar. Konuşmalardan sonra Seviç Eraltay türküleriyle miting alanını coşturdu. Eraltay'dan sonra, gelecekleri söylenmeyen Mikail Aslan ve Metin Kahraman ise kitle için sürpriz oldu. Kürtçe ve Türkçe söylenen şarkılar ise çekilen halaylardan sonra 1 Mayıs programı sona erdi. Öğlen saatine denk gelmesi ve havanın sıcak olmasından dolayı miting alanı çabuk boşaldı. Buna rağmen on binlerce kişi Antalya'da 1 Mayıs'ı kutladı.

antalya

 

İstanbul

Devrimci İşçi Partisi korteji, 1 Mayıs'ı kutlamak için sabah saat 09.00'da Mecidiyeköy metro çıkışında toplandı. Burada bir şenlik alanı oluşturuldu, bir yoldaşımızın akordeonuyla çaldığı marşların hep birlikte coşkuyla söylenmesi ile başlayan etkinlik, metal ve yapı işçisi yoldaşlarımızın konuşmaları ile devam etti. Ardından sözü kamu emekçisi bir yoldaşımız ve meslek lisesi öğrencisi bir yoldaşımız aldı. Etkinliğimizde genel başkanımız Sungur Savran da bir konuşma yaptı. Ardından davul zurna eşliğinde halaylar çekildi.

Buradaki etkinliğin ardından DİP korteji, toplanma yeri olan Cevahir AVM önüne ilerledi. Şişli yürüyüş kolunun çok kalabalık olması nedeniyle burada uzun süre beklense de, DİP korteji, bir an olsun heyecanını yitirmedi. Davul zurna eşliğinde halaylar çekildi, bir yoldaşımızın akordeonundan çıkan devrimci şarkılar dinlendi ve sloganlar atıldı. Ardından yürüyüşe geçen DİP kortejinde yol boyunca “Sürekli savaşa karşı sürekli devrim.”, “Suriye'ye sefere, seferde zafere hayır!”, “İşçi ölümleri sermayenin eseri!”, “Patronlara güvenme, birleş kendi partinde” sloganları atıldı, davul ve zurna eşliğinde yol boyunca 1 Mayıs coşkusu daha da arttı.

Genel olarak bakıldığında İstanbul'da 1 Mayıs'a katılımın oldukça yüksek olduğu rahatlıkla gözlenebiliyordu. Sendikaların katılımı gerek DİSK gerekse Türk-İş Sendikal Güçbirliği a.çısından geçtiğimiz yıllara oranla daha güçlü idi.

banksen

birleikmetal

“Taksim, Tahrir Olacak!” pankartıyla alana giren Devrimci İşçi Partisi de, AKP hükümetinin valinin ağzından verdiği “Taksim seneye yok” mesajına ve belediyenin Tahrir korkusu ile meydanı erişime zorlaştırma projelerine karşılık, yürüyüş boyunca, Türkiye işçi sınıfının, Arap kardeşlerinin açtığı yoldan ilerlemesi gerektiğini, bir adım öteye geçerek kapitalizmi yıkmak için bir öncüye, Devrimci İşçi Partisi’ne ihtiyacı olduğunu vurguladı.

 

istanbul

 

İzmir

İzmir’de Devrimci İşçi Partisi üyeleri saat 9:00’da Konak eski Sümerbank önünde 1 Mayıs etkinliklerini başlattılar. Sabah 9:00’dan itibaren pankartlarını bayraklarını ve dövizlerini alana yerleştiren DİP’liler canlı müzik, hep bir ağızdan söylenen marşlar ve ajitasyon konuşmalarıyla insanları Devrimci bir İşçi Partisi’nin inşasına çağırdılar. Yürüyüşe geçmek üzere kortejler oluşturulana dek kitle müzik, halaylar ve sloganlar eşliğinde coşkulu bir şekilde alanda bekledi.

Kortejlerin oluşturulmasıyla DİP “Devrimi Göreceğiz Zaferini Hazırlayalım” şiarlı pankartının ardında yürüyüşe geçti. “Eşitlik, kardeşlik, Kürt ulusuna özgürlük”, “Sendikaya sahip çık, üye ol, denetle”, “Tunus Mısır Yunanistan, devrim için hazırlan!”, “İş cinayetlerine son” , “Yaşasın dünya sosyalist devriminin partisi 4. Enternasyonal”  gibi çeşitli slogan ve taleplerin yazılı olduğu dövizlerin taşındığı DİP korteji, yürüyüş boyunca enternasyonal örgütlenmenin, işçilerin uluslararası bir partiyi inşa etmelerinin gerekliliğinin anlatıldığı konuşmalar ve “Yaşasın Partimiz IV. Enternasyonal” sloganlarıyla yoluna devam etti. Eylemde iş cinayetlerinin hesabının sınıf mücadelesiyle sorulacağı anlatılarak “Katillerden hesabı emekçiler soracak” sloganı atıldı.

Emperyalist kapitalizmin girdiği III. Büyük depresyon döneminden kolay kolay çıkamayacağının ve Arap dünyasından Yunanistan’a, İspanya’ya dünya emekçilerinin ayakta olduğu, bütün bu uyanışların, devrimlerin dalgaları bu kıyılara vurduğunda işçilerin rehbersiz, öncüsüz kalmaması gerektiğinin altı çizilerek, “Devrimi Göreceğiz Zaferini Hazırlayalım” sloganıyla DİP’i inşanın zorunluluğu üzerinde duruldu. Arjantin’de sendika bürokrasisinin kiralık katillerince katledilen demiryolu işçisi PO militanı yoldaşımız Mariano Ferreyra da mücadelesi anlatılarak “Mariano yoldaş ölümsüzdür” sloganıyla anıldı. Kürt halkına reva görülen zulme karşı “eşitlik, kardeşlik, Kürt ulusuna özgürlük” ve “Biji Bratiya Gelan” sloganları haykırıldı. İzmir’i bir yıldır işçi direnişlerinin kalesi haline getirerek sınıfa umut aşılayan Savranoğlu ve Billur Tuz işçilerine, “Savranoğlu, Billur Tuz işçisi direnişin simgesi” sloganlarıyla selam yollandı. Savranoğlu ve Billur Tuz işçilerinin sendikalaşma mücadelesi verirken patron tarafından kapı önüne konduğu belirtilerek, bugün birçoğu bürokratik de görünse, sendikalaşmanın zorunlu olduğu, bürokrasi olan yerde taban inisiyatifiyle bürokrasinin defedilebileceği, işçilerin, emekçilerin örgütlerine sahip çıkması gerektiği “Sendikaya Üye Ol, Sahip Çık, Denetle” sloganıyla vurgulandı. Yürüyüş boyunca Enternasyonal, Çav Bella, Kanlı Pazar, 1 Mayıs, Avusturya İşçi Marşı ve İtalyanca, Kürtçe ve Türkçe olarak İleri İşçiler marşları söylendi.

Gündoğdu Meydanı’na girişin ardından pankartı ve bayraklarıyla yerini alan kortej halaylarla meydandaki kitleyle kaynaştı. Müzik dinletisi ve sloganların ardından İzmir 1 Mayıs’ı son buldu.

izmir

 

Mersin

Mersin’de binlerce işçi ve emekçi, Cumhuriyet alanında 1 Mayıs’ı kutladı. Devrimci İşçi Partisi militanları, 1 Mayıs kutlaması için saat 9.00’da Mersin çarşısı DİP bürosunda toplandı. Buradan ana toplanma yeri olarak belirlenen istasyon önüne gelen DİP militanları, pankart ve dövizlerini açarak yürüyüş güzergahı olan İstiklal Caddesi’nden sloganlar eşliğinde yürüyüşe başladı. Yürüyüş esnasında atılan sloganlar ve söylenen marşlar, çevredeki insanlar tarafından alkışlarla karşılandı. 1 Mayıs’ın kutlanacağı Cumhuriyet alanına gelindikten sonra, platformdan mücadelede yaşamını yitirmiş işçiler için bir dakikalık saygı duruşunda bulunuldu. Saygı duruşundan sonra İstiklal Marşının okunması üzerine Devrimci İşçi Partisi kortejinden Enternasyonal Marşı söylendi. Yaklaşık on bin kişinin katıldığı 1 Mayıs alanında, halaylar çekildi, sloganlar atıldı ve DİP üyeleri tarafından Gerçek gazetesinin satışı yapıldı. Kutlama alanını dolduran binlerce işçi ve emekçinin bir ağızdan haykırdığı talepleriyle ve coşkularıyla 1 Mayıs sona erdi.

mersin