Zonguldak’ta sınıf mücadelesi sertleşiyor

Zonguldak’ta maden işçileri sermaye sınıfının saldırılarına, işten atmalara, hak ve ücret gasplarına karşı mücadele veriyorlar. Son iki senedir, yerel sınırları aşamayan direnişler, maden işçisinin sınıflar mücadelesinde tekrardan yer aldığının göstergesi oldu.

İki sene içinde başta Zonguldak olmak üzere, Türkiye’nin kömür havzalarındaki kıpırdanmayı tespit etmek mümkün. Soma katliamıyla kamuoyunun merkezine oturan maden işçileri, ölmeden gündem olmak, sorunlarına çözüm bulmak istiyorlar. Maden işçilerinin işgal dâhil fiili mücadele yöntemlerini sıkça kullanması, madencilik sektöründeki mücadelenin sertliğini gözler önüne seriyor. İşte Yeni Çeltek direnişi. Açlık greviyle gündeme oturan De-Ka Madencilik işçileri, ücret gaspına karşı üretim durduran Söke’den Elit, Karaman’dan Cenne Maden işçileri… Hepsi maden işçilerinin öncü bölükleri olarak mücadele sahnesinde yer aldılar. Özel işletmelerde başlayan kıpırdanmaya şimdi de kamu eliyle işletilen ocaklar başka bir gündemle dâhil oluyor.

Özelleştirmelere karşı mücadele bayrağı yeniden madencilerin elinde!

1990-91 yıllarında özelleştirmelere karşı Zonguldak işçilerinin yürüyüşü, Türkiye işçi sınıfı mücadele tarihine altın harflerle yazılmıştı. Eylem dalgası sendika bürokrasisi marifetiyle son bulmuştu. Şimdi Zonguldaklı madenciler, o döneme benzeyen bir sermaye saldırısının hedefindeler. Özelleştirme saldırısı, bizzat Erdoğan’ın torpilli bakanı, damadı Berat Albayrak tarafından yürütülüyor.

Zonguldak bölgesinde örgütlü olan Genel Maden İşçileri Sendikası (GMİS) özelleştirmelere karşı bir eylem programı yayınladı. Eylemlerin 30 Haziran'da madenci anıtında kitlesel bir basın açıklamasıyla başlaması planlanmıştı ancak İstanbul Atatürk Havalimanı’nda gerçekleşen DAİŞ saldırısı nedeniyle iptal edildi.

Özel-kamu ayrımı yapmadan mücadeleye!

Şimdi, özelleştirilecek olan kamudaki maden işçileriyle özel ocaklarda yıllardan beri kangren hâline gelmiş sorunları militan mücadele yöntemleriyle çözmeye girişmiş işçi bölüklerinin birleşme zamanıdır. Zonguldak işçisi mücadeleye de yürümeye de alışkındır. Birleştiğinde neler olduğunu dosta düşmana ispatlamıştır.

Özel-kamu ayrımı yapmadan Zonguldak işçisi taban inisiyatiflerini kurmalıdır. GMİS Başkanlar Kurulu’nda alınan kararların içinde “İşyerlerimizde üretimden gelen gücümüz kullanılacak” kararı da yer almaktadır. Zonguldak işçisi, bu karara sahip çıkmalı sulandırılmasına izin vermemeli, özel-kamu ayrımı yapmadan tüm ocaklara yaymalıdır.

2017’ye giderken Türkiye emekçilerinin kalbi: Bursa-Zonguldak hattı

2015 yılında büyük deneyimler kazanan metal işçileri 2017’ye hazırlanıyor. Hükümet maden işçilerine dayatılan özelleştirme planını uygulamaya yeni başladı. Sürecin 2016’nın sonuna sarkması bekleniyor. GMİS’in imzaladığı toplu sözleşme 2017’de son buluyor. O hâlde 2017, sadece metal işçileri için değil, maden işçileri için de önemli bir dönem olacak. Türkiye emekçilerinin kalbi Bursa-Zonguldak hattında atacak. Türkiye işçi sınıfının militan ve mücadeleci unsurlarının birliği sağlanırsa sadece özelleştirme ve toplu sözleşme süreçlerine değil, Türkiye’nin en temel sorunlarına çözüm bulacak güce sahip bir dinamik ortaya çıkacaktır.

Bu yazı Gerçek Gazetesi'nin Temmuz 2016 tarihli 81. sayısında yayınlanmıştır.