VİP Tekstil direnişi 100. gününde, tüm baskılara rağmen bütün coşkusuyla devam ediyor

VİP Tekstil direnişi 100. gününde, tüm baskılara rağmen bütün coşkusuyla devam ediyor

26 Şubat günü, Kocaeli Darıca’da bulunan VİP Tekstil fabrikasında, işçilerin sendikalaşmak istedikleri için işten atılmalarının ardından gerçekleştirdikleri direnişin 100. günüydü. Sendikalar, Birleşik Metal’de örgütlü işçiler, Petrol-İş’te örgütlü Trelleborg işçileri, Deriteks’in örgütlü olduğu CPS fabrikası işçileri, kadın platformları, STK’lar ve siyasi partiler; yüz gündür patronun tüm baskılarına, polisin yıldırmak için yaptığı tüm saldırılara ve zorlu hava şartlarına rağmen kararlı bir şekilde fabrikalarının önünde mücadelesine devam eden işçileri yalnız bırakmadı. Direnişlerinin ilk günlerinden beri yanlarında olan Devrimci İşçi Partisi de VİP Giyim işçilerinin direnişlerinin 100. gününde desteğini sürdürdü ve mücadeleyi yükseltti.

Patronun tüm çabalarına rağmen mücadele sürüyor

Türk-İş’e bağlı Deriteks sendikası, fabrikada sendikal çalışmalarına devam ederken patronun çalışmalardan haberdar olmasıyla birlikte 15 işçi işten çıkarılmıştı. Ardından fabrikada adeta sıkıyönetim ilan edilmiş ve işçilerden e-devlet şifreleri alınarak sendika üyeliklerinden işçiler zorla çıkarılmışlardı. Bu süreçten sonra işçiler üzerinde ağır bir baskı ve mobbing süreci patron tarafından başlatılmıştı. İşten atılan işçilerin yerine stajyer gösterilerek Suriyeli işçiler sokulmuş, bunlar arasında sendikalı olanların da bu sebeple maaşlarından 180 liralık devlet katkısı kesilmişti. Sendikanın bu doğrultuda yapmış olduğu şikayetler karşılık bulmadı ve baskılar devam etti. Fakat baskılar mücadeleyi bitirmeye yetmedi; atılan işçiler mücadelesine dışarıda, fabrika önünde devam etti ve 100. gününü devirdi.

Mücadele büyüyor, sendika girene kadar devam edecek

Biri 23 yıldır, diğeri ise 22 yıldır çalışmış oldukları fabrikadan atılan kadın işçiler, direnişlerinin ilk günlerinden beri yalnız kalmadı, destek ve dayanışma ziyaretleri eksik olmadı. Seslerini ulusal kanallara kadar duyurmayı başardılar. Sadece kendileri için değil, içeride patronun tehditlerine, şantajlarına ve çeşitli baskılarına maruz kalan işçiler için de mücadelelerini sonuna kadar sürdürüyorlar. Çoğunlukla kadınların olduğu bu tekstil fabrikasında, mevcut baskılar yetmezmiş gibi kadınlara yönelik taciz vakalarının da olması, fabrikada işçilerin sözünün geçmesinin ve sendikalaşmanın önemini ayrı bir boyuta taşıyor. Bu koşullar altında, direnişin ilk günlerinde baskılardan dolayı direnişçilere desteğini açıktan gösteremeyen VİP işçileri de artık daha cesaretli yaklaşıyor; kimisi selam veriyor, kimisi sohbet ediyor ve desteğini açıktan gösterebiliyor.

VİP Tekstil işçisi yalnız değildir!

100. gün olması vesilesiyle yoğun katılımlı geçen Çarşamba gününde Deriteks sendikası, fabrika çıkışında içerideki işçilere seslendi. Sendikal mücadelenin anayasal hak olduğunu dile getirerek; haklarını koruyabilmek, fabrikadaki sefalet ücretlerine ve ağır çalışma koşullarına son verebilmek için VİP işçilerine sendikalaşmaları için çağrı yaptı. Polislerin tüm engelleme girişimleri ve fabrika işçileri ile kalabalık arasına duvar örme çabalarına rağmen “Sendika haktır, işten atmak suçtur!”, “ İşçilerin birliği sermayeyi yenecek!”, “Yaşasın sınıf dayanışması!” gibi sloganlar eşliğinde sendika çağrısını gür bir sesle gerçekleştirdi. VİP Tekstil direnişçilerinin azmi ve fabrikaya sendikayı sokma kararlılığı, 100 gün boyunca olduğu gibi, dosta düşmana bir kez daha ulaştı.