Turizm işçilerine çağrı!

Turizm-otel sektörü çalışanı iseniz baştan şunu kabul etmelisiniz: Önemli olan sizin mesai saatiniz değildir, önemli olan “işin ne zaman bittiği”dir. İş bittiği taktirde sizin mesainiz de bitmiştir. Sizin yerinize mutlaka sokakta, hem de daha az parayla çalışacak birisini bulur patron. En azından size bunu söyler. Söyler ki, ses çıkardığınızda “ zam, çalışma saatleri, nerede benim fazla mesai ücretim” dediğinizde işsizlik sopasını kaldırabilsin. Hele ki Antalya, Bodrum, Kuşadası, Çeşme gibi güney merkezlerinden birinde iseniz, geçici ya da mevsimlik çalışmanız “sektörün doğal yapısı”ndadır. Otel mutlaka kapanacak, siz de işsiz kalacaksınızdır.

Böyle söylerler, böyle gelmiştir, böyle gidecektir derler konuyu kapatırlar.

Ama biz kapatmıyoruz!

Turizm-otel işçisi kardeşler,

Gelin bu cümleleri tersine çevirelim. Bizim fabrikalarımızdan, duman çıkmıyor olabilir. Bizim fabrikalarımız şehrin göbeğinde ya da lüks semtlerin ortasında olabilir. Nerede olursak olalım, bizler de aynı metal, tekstil, deri işçileri gibi bu sınıfın, işçi sınıfının bir parçasıyız. Haklarımızı bilelim, bilmekle kalmayalım, genişletelim. O da yetmez, tüm bunları yapmak için şimdiden örgütlü mücadeleye atılalım.

Bu gazetenin sayfalarında, diğer sektörlerden mücadele ve direniş haberleri var. Metalden madenlere, sanayi fabrikalarına dek gelen işçi mektuplarında değinilen sorunların hemen hemen hepsi turizm-otel işçilerinin de sorunlarıdır. Demek ki sorunlarımız ortak, demek ki işçi sınıfı bir bütün olarak patron sınıfının saldırısı altında. Taşeronlaştırma, çalışma saatlerinin artması, iş güvencesinden geriye kalan kırıntılarının ortadan kaldırılması, işsizlik belası, ücretlerimizin kuş kadar kalması…

Ne yapmalı?

Dertlerimizin dermanı bizdedir. Otellerde, restoranlarda, işyerlerimizde kendi komitelerimizi kurmalı, sendikalarımıza üye olmalıyız. Sektörümüzde birbirine çok benzeyen iki mücadeleci sendika bulunmaktadır: Tüm Emek-Sen ve Dev Turizm-İş. Sendikalarımıza üye olmak yetmez, onları denetlemeli harekete geçirmeliyiz.

Haydi el ele verelim, geleceğimizi örgütleyelim.

Bütün otellerin işçileri birleşin!

Bu yazı Gerçek Gazetesi'nin Ocak 2015 tarihli 63. sayısında yayınlanmıştır.