Togo işçilerine Kıbrıs devrimci Marksistlerinden destek

Kıbrıs’tan Enternasyonalist Dayanışma, Ankara’da direnişte olan Togo kundura işçilerini Ankara’da okuyan Kıbrıslı öğrencilerle birlikte ziyaret etti. Enternasyonalist Dayanışma’nın bu ziyaret vesilesiyle yayınladığı bildiriyi ilişikte sunuyoruz.

 

TEKEL’den sonra TOGO ile Ankara’da işçi sınıfı yine ayakta!

Enternasyonalist Dayanışma

SAVRANOĞLU, DESA-PRADA’dan sonra TOGO’da da Deri-İş Sendikası öncülüğünde işçi sınıfının örgütlülüğü ve mücadelesi yeni bir sıçrama yaşadı. Ankara TEKEL’le tarihinin gördüğü en büyük mücadeleyi görmüş geçirmişti. TEKEL Ankara için nasıl bir sınıf mücadelesi okulu olduysa bugün de TOGO bir sınıf mücadelesi okuludur.

Kendi çıkarları adına burjuvazi ve onun siyasi temsilcileri, Anayasa savaşı yaparken işçi sınıfının en temel hakları söz konusu olduğunda haklar Anayasa’yla verilmez sınıf mücadelesi ile kazanılır! Ankara’ya bunu bir kez daha hatırlatan TOGO işçilerine ve Deri İş Sendikasına bu noktada büyük bir görev düşmektedir.

Bizler de, gerek geçmişte TEKEL, DESA, PRADA ve UPS mücadelelerinde Türkiye işçi sınıfının kavgasına enternasyonal dayanışmamızı Avrupa’dan Kıbrıs’a kadar birçok şehirde ve ülkede vermiş dostlarınız ve yoldaşlarınız olarak TOGO’da da uluslararası dayanışma ve destek kampanyaları ile yanınızda olduğumuzu bildiririz.

Bizler de sizler gibi dayanışmanın inceliklerini öğrenmeye TEKEL’le başladık, UPS’te devam ettik, DESA ve PRADA’da gerek Avrupa’daki mağaza zincirinde patronların karşısında gerekse dayanışma adına konserlerle yanınızdaydık. Şimdi de TOGO’da dayanışmanın halkların inceliği olduğu şiarını hatırlayarak Kıbrıs’tan selam ederiz!

Her seferinde her mücadelede işçi sınıfı, sınıf kardeşlerine hatırlatmaktadır: Anlatılan hepimizin hikâyesidir. Bana dokunmaz demeyin, bir gün başkaları sizin hikâyeniz için de “bize dokunmaz” der!

Unutmak olmaz: Geçen yıl Nisan ayında Kızılay’da yapılan emek mitinginde, Deri İş Sendikası alana “Direnen Kıbrıs emekçilerinin yanındayız!” pankartı ile girmişti. Tayyip Erdoğan’ın 19 Temmuz’da adaya gelmesi üzerine yapılan protestolara yapılan polis müdahalesine karşı da tek açıklama yapan emek örgütü Türkiye Deri İş Sendikası olmuştu! Dediğimiz gibi unutmak olmaz… Bizler de Kıbrıslı enternasyonalistler olarak her zaman Türkiye işçi sınıfının mücadelesinin yanındayız!

Grevde, fabrikada ve tüm mücadelelerde ayakların baş olduğu, işçi sınıfının kendi kararlarını aldığı ekmek ve özgürlük mücadelelerinde işçi sınıfı kendi kararlarını kendi aldıkça biz de bu mücadelede kazanacağız!

TOGO işçisinin ve Deri-İş Sendikası’nın mücadelesine selam olsun!

11.05.12

Enternasyonalist Dayanışma (Kıbrıs)