Taşeron yasasından kötü kokular geliyor: Müjde diye diye kündeye getirecekler

Maliye bakanı Naci Ağbal, taşeron işçilerle ilgili 20 maddelik bir çerçeve kanun hazırlığı içinde olduklarını söyledi. Ağbal açıklamada tasarının içinde ne olduğunu açıklamadı. Ancak ne olmayacağı belli oldu.

Mahkemelerin verdiği kadro hakkını gasp edecekler

Taşeron işçinin beklentisi güvenceli kadro. Ancak yeni düzenleme ile işçiler kadroya geçmeyecek. Hükümet daha önce de gündeme gelen ve işçilerin tepkisini çeken “Özel Sözleşmeli Personel” statüsüne benzer farklı bir statü üzerinde çalışıyor. Naci Ağbal, “aynı işi yapanın aynı ücreti alması üzerine çalışıyoruz” sözleriyle de taşerona kadro vermeyeceklerini açıklamış oldu. Çünkü iş mahkemeleri, asıl işi yaptığı tespit edilen taşeron işçilerinin sadece ücret farklarının verilmesine değil, aynı işi yapan işçiler gibi kadroya geçirilmesine de karar veriyor. Yani bugün mevcut yasalar altında aynı işi yapan işçiye hem aynı ücret hem de aynı kadro verilmek zorunda. Naci Ağbal ise ücret üzerine çalışıyoruz diyerek görünürde olumlu bir hava yaratıp aslında kadro hakkını gasp etmenin peşinde.

Taşeron kalkmıyor genelleşiyor

Hükümet, taşeronu yasallaştırmak ve genelleştirmek için çalışıyor. Özel statü bunun için gündemde, taşeron işçi alımının kamu şirketleri üzerinden yapılması bunun için gündemde… Hepsi taşeron çalıştırmanın asıl işleri de kapsayacak şekilde genelleştirilmesini amaçlıyor. Taşeron işçinin kadroya kavuşması bir yana, kadrolu işçiler zaman içinde güvencelerini yitirecek ve herkes yeni statüdeki güvencesiz koşullara mahkûm edilecek.

Bekleme, mücadele et!

Yasa tasarısını sır gibi saklıyorlar. Her yana çekilebilecek açıklamalarla boş beklenti yaratıp, işçinin rehavete kapılmasını istiyorlar. Daha önce hep yaptıkları gibi “müjde” diye diye işçiyi kündeye getirecekler. Taşeron işçisi tuş olmak istemiyorsa bugünden sesini yükseltmeli. Güvenceli kadro dışında çözüm kabul etmediğini birleşerek, örgütlenerek ve mücadele ederek haykırmalıdır.

Bu yazı Gerçek gazetesinin Kasım 2017 tarihli 98. sayısında yayınlanmıştır.