Tariş işçileri direnişlerinin 9. Gününde

Tariş işçileri direnişlerinin 9. Gününde

İzmir Çiğli'de bulunan Tariş Zeytin ve Zeytinyağı Fabrikası’nda DİSK Gıda-İş Sendikası’na üye oldukları için işlerinden çıkarılan yedi işçi dokuz gündür fabrika önünde direniyor.

Devrimci İşçi Partisi'nin de aralarında bulunduğu sendikalar ve kurumlar 14 Kasım Çarşamba günü DİSK Gıda-İş sendikasında örgütlenmiş direnişçi işçileri ziyaret etti. Saat 18:00’de işçi servislerinin çıktığı sırada “atılan işçiler geri alınsın!”, “Tariş işçisi yalnız değildir!”, “Kurtuluş yok tek başına, ya hep beraber ya hiçbirimiz!” sloganları atıldı. Servislere binen işçiler de el sallayarak direnişçi işçilere destek verdi. Direnişteki işçiler işlerine geri dönene ve sendika fabrikaya girene kadar içerde de dışarında da mücadeleye devam edeceklerini dile getirdi.

Tariş Zeytin ve Zeytinyağı Fabrikası’nda işçilerin, işyeri komitesi kurup sendikalaşmak için örgütlenme faaliyetlerine geçmesi, Tariş yönetimini rahatsız etmiş, sendikal örgütlenmeyi engellemek için 7 Kasım Çarşamba günü, yedi işçi işten çıkarılmıştı. İşçiler işten çıkartmalara karşı fabrikadan çıkmayarak eyleme başladı. Fabrikadan çıkmayan işçilere polis saldırdı. Onlarca işçi gözaltına alınarak saatlerce alıkonuldu. Gözaltına alınan işçiler ve sendikacılar bırakıldıktan sonra işten çıkarılan yedi işçi fabrika önünde direnişe başladı.

Tariş patronları fabrika içindeki işçileri teker teker sendikadan istifa etmeye zorluyor ve sendikadan istifa etmezlerse tazminatsız bir şekilde işten atmakla tehdit ediyor. Ancak ne fabrika içindeki işçiler sendikadan istifa ediyor ne de işlerine geri dönmek için direnen Tariş işçileri mücadelelerini bırakıyor. Tariş direnişi 15 Kasım Perşembe günü itibariyle 9. gününde tüm kararlılığıyla devam ediyor.  

Atılan işçiler geri alınsın!

Tariş'e sendika girecek başka yolu yok!

Tariş işçisi yalnız değildir!