Soma maden işçileri hakları için yola düştüler

Soma'da yatmayan maaşları ve tutulmayan sözler için Ankara'ya doğru yürüyen maden işçileri, Karaman'da yaşanan maden faciasından sonra rotalarını değiştitdiler. An an gelişmeleri paylaşıyoruz.

29/10 02.00: Somalı maden işçilerinin otobüsleri gece 02.00 civarında Uşak’ta polis tarafından durduruldu. Polis, ziyaretin yasadışı olduğunu söylüyor, işçileri keyfi olarak engelliyor. 

***

22.15: Kısa süre sonra otobüsler petrole geldi. İşçiler Karaman’a doğru buradan da Ankara’ya gitmek üzere yola çıktılar.      

22.00: Otobüsler hala gelmedi. İşçiler otobüsler gelmezse yürüyüşe devam edeceklerini belirttiler.

21.00: Sendikanın üç otobüs tuttuğu haberi geldi. Ancak sendikanın bir otobüsün parasını karşılayacağı diğer iki otobüs için işçi başına 60 TL istediği haberi geldi. İşçilerdeki öfke büyüyor. Kısa süre sonra sendikanın diğer iki otobüsünde parasını karşılayacağı haberi geldi. Birçok işçi otobüsleri sendikanın değil MHP’nin tuttuğunu söylüyor.  

19.30 Akhisar’a 20 km kala Alpet petrolde işçiler durdu. Burada işçileri çevik kuvvet polisleri ve jandarma karşıladı. İşçileri daha ileri yürümeleri istenmiyor. İşçiler tekrar toplandı. Soma MHP ilçe başkanı ve Maden İş temsilcileri işçileri ikna etmeye çalışıyor. Yürüyüşün bitirilmesi gidilecekse Karaman’a gidilmesini istiyorlar. İşçiler ikna oldu. Ancak ısrarla Karaman’dan Ankara’ya gitmek istediklerini belirtiyorlar. Sendikacılar ve MHP ilçe başkanı işçileri bu kararlarından vazgeçirmeye çalışıyor. Ankara’ya gidilmesinden vazgeçilmesi durumunda otobüslerin geleceği belirtiliyor. Tartışma uzatıldıkça uzatıldı, otobüsler bir türlü gelmiyor. İşçilerden Ankara’ya gidilmeyeceği sözü alınmak isteniyor.
 
18.00: Bakır kavşağında işçiler mola verdi. Sayı tekrar artmaya başladı. Kırkağaç girişinde kalan işçilerin bir kısmı yürüyüş koluna yetişti. Bu arada sendikadan tekrar bir haber geldi. İşçilerin Ankara’ya yürümesi yerine Karaman’a gitmelerini isteyen sendika, bu şartla otobüs yollayabileceğini belirtti.
 
17.00: Bir grup işçi Akhisar’a doğru yürüyüşe geçti. Otobüs göndereceğini belirten sendika işçilere geri dönmeleri için baskı yapıyor. Geri dönülmezse otobüs gönderilmeyeceği haberi geldi. İşçiler kararlılıkla yürüyüşlerine devam ediyor.
 
16.30: Kırkağaç çıkışında kumanyalar yetişti ve işçiler kumanyalarını yemeye başladı. CHP Manisa milletvekili Özgür Özel burada işçilere bir konuşma yaptı. Özgür Özel, “Plansız programsız yürünmez. Nereye gideceksiniz, nasıl gideceksiniz plan yaptınız mı? Birçok iddia var. Sizlerin patronların insiyatifiyle yürüdüğünüz iddia ediliyor. Yürüyecekseniz kendi talepleriniz için yürüyün. Taleplerinizi netleştirin, planınızı yapın öyle yürüyün. Ayrıca yarın 29 Ekim, meclis tatil. Meclise gittiğinizde yarın kimseyi bulamazsınız. Bizler bile Ermenek’e gideceğiz. Benim teklifim geri dönün daha planlı bir şekilde ileriki günlerde yürüyün. Ama son karar sizin. Siz ne karar verirseniz biz arkanızdayız.” dedi. Özgür Özel’in konuşması üzerine işçiler ikiye bölündü. Bir kısım işçi geri dönmeyi bir kısım işçi ise yürüyüşe devam etmeyi öneriyor. “Biz vekilleri görmek için Ankara’ya yürümüyoruz, sesimizi duyurmak için yürüyoruz.” diyen bir grup işçi yürüyüşe geçti.
 
16.00: Bir saate yakındır beklenmesine rağmen ne kumanyalar ne de otobüsler geldi. İşçiler arasında tartışma başladı. İşçilerin bir kısmı pankartları açarak yürüyüşe devam etti. Diğer işçilerde katıldı ve yürüyüş tekrar başladı. Yürüyüş sırasında sık sık “Kırkağaç uyuma madencine sahip çık!”, “Direnişin simgesi maden işçisi!”, “Bir ölür bin diriliriz, Ankara’yı titretiriz!” sloganları atılıyor.
 
15.40: Karaman Ermenek’teki maden kazası işçilere duyuruldu. Bu kaza işçilerin kararlılıklarını arttırdı.
 
15.30: İşçiler parkta toplanarak bundan sonra nasıl bir yol izleyeceklerini tartıştılar. Maden İş sendikasının yetkilileri işçilere otobüs yollamayı teklif etti. Kumanyalar yendikten sonra otobüslerle Akhisar’ın girişine gidilecek. Şehir boyunca yürüme kararı alındı.
 
15.00: İşçiler Kırkağaç’a girdiler. Kırkağaç girişindeki Çınaraltı parkında mola verildi. Kumanya bekleniyor. Kumanyaların ardından yürüyüş devam edecek.

14.30: CHP Manisa milletvekili Özgür Özel işçilerin yürüyüşüne katıldı. Kırkağaç’ta mola verilmesini ve bir toplantı yapılmasını önerdi. İşçiler Kırkağaç’ın merkezine yöneldi.

14.00: Yürüyüş boyunca işçilerin sayısı bini aştı. İşçiler hükümetin kendilerini unuttuğunu, verilen sözlerin tutulmadığını, maaşlarının yatmadığını belirtiyorlar. Verilen sözleri anımsatmak için meclisin önüne yürüdüklerini belirtiyorlar.

11.30: Gaziosmanpaşa Caddesi üzerinden Kırkağaç istikametine doğru yürüyüş başladı. Yürüyüş sırasında sık sık “Vur vur inlesin, Ankara dinlesin!”, “Ankara Ankara duy sesimizi, bu gelen işçinin ayak sesleri!”, “Soma uyuma madencine sahip çık!” sloganlarını atılıyor.

11.00: Yatmayan maaşları ve verilmeyen kömür yardımları için günlerdir Soma Kaymakamlığı önünde eylem yapan maden işçileri, verilen sözler tutulmayınca seslerini duyurabilmek için Ankara’ya yürüme kararı aldı. Sabah saatlerinde Cengiz Topel meydanında bir araya gelen bine yakın maden işçisi “Soma Madencileri Unutuldu” ve “Soma Kömürleri Mağdurları” pankartları arkasında yürüyüşe geçti.    
 
 

 

 

 

 

 

.