Sibaş işçileri direnişe devam ediyor

Sibaş işçileri direnişe devam ediyor

Aydın’ın Söke ilçesinde bulunan Sibaş Gıda Sanayi ve Ticaret A.Ş’de sendikalaştıkları için işten çıkarılan işçiler, 28 Aralık 2018’den bu yana fabrika önüne kurdukları direniş çadırıyla işe iade talepleri için mücadele ediyorlar.

İşten atılan 77 işçi, ücretlerin düşüklüğü, kullanılan yoğun kimyasala rağmen havalandırmanın yetersizliği, teknik ekipman azlığı gibi kötü koşullardan ve mesailerin hem düşük ücretli hem de zorunlu olması gibi nedenlerden dolayı sendikalaşma kararı almıştı. Hızlı bir örgütlenme ile 28 günde yetki sayısına ulaşılan fabrikada, sendikal faaliyeti fark eden patron önce 51 ardından 26 işçinin işine son verdi. Direnişin 190. gününde, Söke 1. Asliye Hukuk Mahkemesi’nde görülen duruşmada atılan ilk 51 işçinin işe iade ve tazminatlarının verilmesi kararı çıktı. Davayı kazanan 51 işçinin dosyaları sendika avukatları tarafından hazırlanarak, 29 Temmuz’da patrona teslim edildikten sonra Sibaş yönetiminin kararı uygulama ya da karara itiraz etme süreci başlayacak. Direnişteki işçiler, patronun mahkeme kararına itiraz etmesi durumunda mücadelelerini uluslararası platforma taşıyacaklarını ifade ettiler.

İşçilerin uğradığı haksızlığı ve Sibaş firmasının hukuk tanımaz davranışlarını yurt dışındaki ithalat yaptığı şirketlere ve şirket ürünlerinin tüketicilerine teşhir edeceklerini açıklayan işçiler, mücadelelerini işbaşı yapana kadar bırakmayacaklarını dile getirdiler.

28 Temmuz 2019

 

Bu yazı Gerçek gazetesinin Ağustos 2019 tarihli 119. sayısında yayınlanmıştır.