Sendikalaştıkları için ücretsiz izne çıkarılan Migros işçileri direnişe geçti

Sendikalaştıkları için ücretsiz izne çıkarılan Migros işçileri direnişe geçti

Kocaeli Şekerpınar’da bulunan Migros Depo’da onlarca işçi sendikalaştıkları için ücretsiz izne çıkarıldı. Migros işçileri buna karşı anayasal haklarını savunmak için 5 Ocak Salı günü depo önünde direnişe geçtiler. 

Çayırova’ya bağlı Şekerpınar’da yer alan depoda işçiler kötü çalışma koşulları, uzun mesai saatleri ve daha birçok nedenden ötürü uzun süredir Depo, Liman, Tersane ve Deniz İşçileri Sendikası’nda (DGD-Sen) örgütleniyordu. Migros’un depo içindeki taşeronluğunu üstlenen Us-Grup şirketi ise işçilerin sorunlarını çözmek yerine gözüne kestirdiği işçileri birer ikişer ücretsiz izne çıkarıyordu. Pandemi şartlarında gıda ve lojistik sektörü için işlerin çok yoğun olduğu bir dönemde Migros ve Us-Grup, depoda yıllarını vermiş deponun bütün işleyişini bilen işçileri sırf sendikalı oldukları için çalıştırmayarak hem diğer işçiler için işi iyice zorlaştırıyor hem de sendikaya ne kadar düşman olduklarını gösteriyor. Diğer yandan ise neredeyse her gün yeni işçi almayı sürdürüyorlar. Vardiya amirlerinin zorunlu mesai baskısıyla günde 14 saat çalışan Migros depo işçisi ise tüm baskılara karşı sendikal direnişinden vazgeçmiyor. Son olarak 31 Aralık’ta bir grup işçiyi daha ücretsiz izne çıkaran Us-Grup işçilere yeni yıl hediyesi olarak işsizlik armağan etmiş oldu.

Dün ise Migros Depo işçilerini direnişlerinin ikinci gününde metal işçisi sınıf kardeşleri ziyaret etti. DİSK’e bağlı Birleşik Metal-İş Sendikası Gebze Şubesi’nin gerçekleştirdiği ziyarette sınıf dayanışması dilekleri iletildi, yemekler paylaşıldı. Şube Başkanı Selçuk Çifci konuşmasında insanca yaşayabilmek için sendikalı olunduğunu ama sendikanın sanki bir anayasal hak değil de bir hırsızlık suçu gibi görüldüğünden bahsetti. Birleşik Metal Gebze Şubesi adına Migros Depo işçilerinin her zaman yanında olacaklarını söyledi. Daha sonra DGD-Sen’in “Ücretsiz İzne, Sendika Düşmanlığına, Mobbinge, Tacize İzin Vermeyeceğiz!” yazılı pankartıyla iki sendika üyeleri beraber fotoğraf çekildiler. 

DGD-Sen 5 Ocak’tan itibaren hafta içi her gün 11.00-17.00 saatleri arasında Şekerpınar’daki Migros deposu önünde direnişine devam edecek.